Прескачаме джипито

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (19)
09:32 / 09.12.2010
4779
Здравното министерство е решило да сложи край на опашките пред кабинетите на личните лекари. Половината от пациентите, които всеки месец посещават джипитата си, не отиват при тях за преглед, а само за направление за специалист. В повечето случаи обаче безплатните талони за консултация свършват още на 10-о число. Тогава се налага пациентите да чакат до следващия месец, когато здравната каса отпуска новата порция направления. Или пък да си платят за частен прием при желания от тях доктор. Според здравния министър на този проблем вече има и друго решение - доплащането за специалист. Това означава, че пациентите, които не искат да чакат направления, могат да отидат при специалист като си доплатят. Вместо обаче цялата сума за частния прием, те ще плащат само половината. Другата част от парите отново ще дава здравната каса. Например, ако прегледът при кардиолог струва 30 лева, то пациентът ще плаща 15 лв. и фондът ще добавя останалите. Това, разбира се, ще важи за хората, които плащат здравните си вноски редовно. Така хем пациентите ще са доволни, че не чакат, хем държавата няма да влиза в преразход. Според д-р Константинов моделът се използва в повечето европейски държави и ефективността му е доказана. "Тук не става въпрос за взимане на още пари от пациентите, а за по-бърз и ефикасен метод за тяхното лечение при тяхното изрично желание за това", допълни здравният министър.

Доплащането за специалист е част от цялостната концепция на здравното министерство за развитие на болничната и извънболничната помощ.

Новият документ, който здравният министър ще представи на депутатите, пуска в истинска конкуренция болниците. Те вече ще сключват договори със здравната каса, ако предоставят услуги, които покриват определени критерии. Например, ако в даден град има няколко кардиологични клиники, то само част от тях, където пациентите се лекуват най-добре, ще получават пари от фонда. "Така ще предизвикаме конкуренция между самите заведения, за да се стремят да обслужват качествено пациентите", обясни Константинов. Преди да обясни концепцията си за развитието на здравеопазването у нас, кабинетът прие и болниците да се трансформират от търговски в публични дружества. Това означава, че лечебниците ще бъдат окрупнени и ще се разпределят спрямо здравната карта на страната. Единствено НЗОК разпределя парите за здраве, пише още в стратегията. Клиничните пътеки пък ще бъдат заменени от така наречените диагностични свързани групи, които ще определят цялостното лечение на пациента. За въвеждането им догодина ще бъдат отделени 3 милиона лева за ноу-хау и софтуер.

Източник: в. "Стандарт"


Виж коментарите (19)
Още новини от Национални новини:
Директорът на "Асоциация Анимус": Случаите с домашно насилие став...
Луций Цезар или Гай Цезар? Разкрита е самоличността на статуята, ...
Проф. Боян Дуранкев: Ако България влезе в Шенген, ще ни имат дове...
Андрей Райчев: В парламента има жалки усилия на оцеляващи хора да...
Доц. д-р Лъчезар Лозанов: Част от пациентите с преддиабет имат но...
Meteo Balkans пусна пълна прогноза за времето за декември, снегът...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).