Дигитализацията открива нови измерения в икономиката и България и Оман могат да играят съществена роля в цифровата свързаност и гарантиране на нейната сигурност между Европа, Азия и Близкия Изток. Това заяви президентът
Румен Радев на среща в Ню Йорк с външния министър на Султаната Оман Сайид Бадр Бин Хамад Ал-Бусайиди в рамките на участието си в 79-ата сесия на Общото събрание на ООН. Държавният глава подчерта възможността Оман да инвестира в развитието на дигиталната инфраструктура в България, съобщиха от прессекретариата на дръжавния глава.
По време на срещата президентът открои огромния потенциал за развитие на двустранното сътрудничество между България и Оман в редица перспективни области като високите технологии, изграждането на големи центрове за данни и енергетиката, за което съществено допринасят разменените визити на министрите на енергетиката на двете държави. Потенциалът на партньорството в икономиката, културата и спорта, също бяха откроени по време на срещата.
Президентът Радев благодари за подкрепа, която Оман оказва в преговорите за освобождаване на капитана и помощник-капитана на кораба "Galaxy Leader, взети за заложници край бреговете на Йемен.
Ускоряването на подписването на двустранните споразумения между България и Саудитска Арабия за сътрудничество в сферата на икономиката и инвестициите ще даде позитивен сигнал на народите на двете държави и на бизнеса. Това бе общата позиция по време на срещата в Ню Йорк на президента
Румен Радев и на министъра на външните работи на Кралство Саудитска Арабия принц Фейсал бин Фархан ал Сауд, който е ръководител на делегацията на своята страна в рамките на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН. Отличният политически диалог и потенциалът на бизнеса в двете страни са солидни предпоставки за реализацията на проекти от общ интерес, бе подчертано на срещата.
Като перспективни области на двустранното партньорство бяха откроени високите технологии, комуникациите, транспортната свързаност и логистиката.
По време на срещата беше обсъдена поредната ескалация на напрежение в Близкия Изток и бе изразена обща тревога от разширяването на териториалния обхват на военните действия и опасността от въвличането на нови държави в конфликта.