Аз казах истината, но сбърках датата. Ако исках да излъжа, щях ли да сбъркам датата? И кое се оказа по-важно? Сбърканата дата. От 25 години се занимаваме със сбърканите дати, с дребнотемието и не отговаряме на големите въпроси.
Така президентът
Росен Плевнелиев коментира историята за това къде е бил на 10 ноември 1989 г. в интервю за предаването "Панорама" на БНТ.
Преди дни държавният глава каза, че на символичната дата, начало на прехода - 10 ноември, е участвал с плакат в митинг пред сградата на парламента в София.
Неговата история стана повод за иронични реакции, тъй като първият митинг, след като Тодор Живков е освободен от поста генерален секретар на БКП, е на 17 ноември.
"Ще се опитам с едно изречение да обобщя - това е историята на два плаката от тапети и една сбъркана дата за митинг", поясни президентът.
"Защо сме по-бедни от всички държави в Европейския съюз? Преди 25 години България беше по-богата от Полша, днес сме два пъти по-бедни от поляците. Кой е виновен за това? Демокрацията ли е виновна за това, или нещо друго?", запита държавният глава.
"Унгарците затвориха прехода по достоен начин още в края на миналия век. Те сложиха комунизма и фашизма в музей. Разказаха обективно цялата история. Цялата нация е обединена около истината за комунизма и фашизма", посочи още Плевнелиев.
"Истината не разделя, истината обединява. Но манипулираната истина - тя разделя", категоричен е президентът и допълни, че едно общество не може да бъде успешно, ако лъже себе си постоянно.
"Ренета Инджова в нейния първи ден като служебен министър-председател каза: "Няма държава, няма институции, има "Мултигруп". Къде бяха службите, къде беше полицията по това време? Фалитът на банките от 1996 г. - каква е ролята на агентите от ДС и техните мрежи за осъществяването на това грабителство на българския народ? И кой беше осъден, върнат ли беше един лев? Какво се случи с приватизацията на България?
Но най-важният въпрос за мен е въпросът за половинчатата истина, за полуоткрехнатите досиета, с които в продължение на 25 години се изнудваха не едно поколение политици", каза още Плевнелиев.
По думите му "половинчатата истина" се е оказала най-голямата грешка и най-голямата лъжа на прехода.
"За мен двете големи грешки на прехода, са първо - заметената истина, половинчатата истина и второ - върховенството на закона. Защото истината е, че ние в началото на демократичния преход направихме нелоша Конституция и там записахме върховенството на закона. Но то трябваше да бъде не просто инсталирано, а гарантирано ефективно. Не бива да гледаме с отрицание към миналото", допълни той.
"Не посочвам тези големи проблеми, очаквайки някой да бъде осъден или наказан. Миналото е мост към бъдещето, но този мост трябва да бъде здрав. А здравата основа е истината", каза още президентът.