Виетнам е важен партньор на България в региона на Югоизточна Азия, с когото ни свързват традиционни отношения на близко приятелство и взаимно уважение. Засиленият политически диалог през последните години е важна предпоставка за активизиране на двустранните отношения във всички области от взаимен интерес. Това каза президентът
Румен Радев по време на среща на "Дондуков" 2 с председателя на Националното събрание на Социалистическа република Виетнам Въонг Дин Хуе, който е на официална визита у нас по покана на председателя на българския парламент.
Румен Радев открои успеха на Виетнам да поддържа през изминалите години много висок икономически ръст и то в изключително динамично развиващия се регион на Югоизточна Азия, съобщиха от президентството. Сключеното споразумение между Европейския съюз и Виетнам за защита на инвестициите е ясен знак колко важни за европейските държави са отношенията с Виетнам, подчерта президентът. Това разкрива и благоприятни перспективи за последващо развитие на двустранното сътрудничество в енергетиката и прехода към зелена икономика, промишлеността, земеделието, медицината, фармацията, информационните технологии и туризма, и др. области. По думите на държавния глава България ще продължи да бъде силен застъпник за развитието на отношенията на ЕС с приоритетен партньор като Виетнам, а двете страни могат да надградят сътрудничеството си в търговията чрез създаването на общи предприятия, съвместното разработване на технологии и изнасянето им на нови пазари.
По време на срещата президентът Радев акцентира и върху традиционните контакти и обмен между България и Виетнам в сферата на образованието. В десетилетията от 60-те до 80-те години на миналия век около 30 000 виетнамски граждани са получили висшето си образование в български висши училища, участвали са в изграждането на съвременния облик на Виетнам и някои от тях днес заемат високопоставени позиции в обществото, администрацията и бизнес средите.
Румен Радев отправи покана повече студенти от Виетнам да изберат да продължат тази традиция, както и за изпращането на преподавател по виетнамски език в български университет за обучението на българските студенти, сред които нараства интересът към Виетнам.
Обща бе позицията, че двете държави имат добри традиции в областта на военното образование, отбраната и сигурността, и последващото разширяване на сътрудничеството в тези сфери е от взаимен интерес.