Проф. Аргирова: Неваксинираните "помагат" на "Омикрон" да се развие
Цялата изменчивост на вируса на практика се подпомага от хората, които не са ваксинирани, т. е. нямат никакви антитела срещу него и така му позволяват да се развие. Това коментира председателят на Българското дружество по медицинска вирусология и член на Експертния съвет по вирусология към МЗ - проф. д-р Радка Аргирова.
Неимунизираните нямат никакви антитела срещу него и така му позволяват да се развие, добави тя.
Националният център по заразни и паразитни болести докладва, че все още "Омикрон" не е засечен в България.
Иначе, това е поредният вариант, за който до момента знаем, че има твърде много мутации. Според някои източници са над 50, според други - 52, а някъде се говори и за 55. Голяма част от мутациите обаче са познати от "Делта" и "Алфа" вариантите и не са нови за нас", добави проф. Аргирова.
Тя добави, че засега не може да се каже, че новият вариант е по-опасен.
Засега не може да се каже, че е по-опасен по отношение на симптомите и начина на боледуване. Колежката, която наблюдава в Южна Африка пандемията, съобщава, че всички болни в южноафриканската провинция, в която този нов вариант е разпространен, боледуват съвсем леко и общо взето не ги приемат в болница. Така че, към днешна дата имаме сведения, че протича леко тази инфекция. Все още не може да се каже обаче дали това е така и за възрастните хора и хората с придружаващи заболявания. Очакваме сведения по този въпрос, коментира още Аргирова.
По отношение на ваксините още не се знае доколко предпазват, но е факт, че хората, които са заразени, го прекарват леко, каза още Христова.
Тя призова за бустерна трета доза.