Проф. Боян Дуранкев посочи факторите, които ще ни държат още няколко години извън еврозоната

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
17:36 / 08.07.2024
1619
България е с една крачка напред по пътя й към еврозоната, но тя не е достатъчно добре подготвена и вероятно до 2026 година няма да отговори на критерия за инфлация. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ преподавателят в УНСС и във Висшето училище по застраховане и финанси проф. Боян Дуранкев.

Поредният конвергентна доклад на ЕЦБ, излязъл на 26 юни и измерващ как страните кандидати за членове на еврозоната изпълняват критериите, се отнася освен за България, и за Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция. "Това е последният вагон от 6 страни, който се придвижва към еврото, разбира се, всеки от пътниците с различна скорост.“

Според данните от доклада 6-те страни са обединени от това е, че инфлацията е над референтната стойност, което е основното икономическо препятствие за държавите от Централна и Източна Европа по пътя им към еврото. "Що се отнася по другия критерии – за съвместимостта на националното законодателство с договорите и устава при отчитане на условията и тълкуванията му, единствената страна, в което това нещо е изпълнено, това е България,“ обясни той.   

Причините за високата инфлация в България според икономиста са няколко, като едната е естественото изравняване на нивото на цените в страните от Европейския съюз. Второто нещо, което повишава цените на стоките в България, това е корпоративната българска алчност, която непрекъснато увеличава цените. И третото нещо, това е безогледно харчене на българите за стоки за бита и влагане на пари в недвижими имоти, т.е. търсенето е все още е много силно и интензивно в България, което и води до повишаване на инфлацията. "Очевидно е, че това ще бъдат фактори, които и тази, и следващата година ще ни държат извън еврозоната.“

Според проф. Дуранкев на България й липсва добър управленец, който да поведе хората и да възстанови стабилността в държавата. "Няма в момента на политическия пазар добра стока, виждаме банални личности – хора, които са подозрителни за повечето избиратели, известни като корупционери. Да не коментираме 60-те милиона, които бяха дадени от хазартен бос на ръководители на държава, или чекмеджета, или резиденции и т.н. Очевидно е, че в момента се въртим в този омагьосан кръг и нещата на стоят добре,“ заключи икономистът и преподавател в УНСС и във Висшето училище по застраховане и финанси проф. Боян Дуранкев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (496):
01.10.2024 Кристалина Георгиева: България има шанс да влезе в еврозоната догодина
01.10.2024 Вицепрезидент на банка: На едни 1000 лв. при превалутиране хората могат да загубят 6 – 7 лв.
27.09.2024 КФН даде срок до края на март – застрахователи, пенсионни дружества и други пренастройват системите си за плащане в евро
24.09.2024 Кристалина Георгиева: Когато гледаме към бъдещето, е важно да видим първо къде сме днес
24.09.2024 Финансов консултант: Българският лев е лукс, който не ни е по джоба
21.09.2024 Експерт: Подразни ме, че за пореден път някой ни размахва пръст
Още новини от Национални новини:
МВнР и МО са в готовност от петък за незабавно оказване на хумани...
Задълбочават се проблемите с неосигурените майки в нашето обществ...
Над 3 хил. водачи са с фишове, само за ден 32-ма седнаха зад вола...
Земеделци отново готвят протест заради неизплатената "украинска п...
До десетина година в България може да има въздушни таксита
Социалният министър потвърди, че увеличението на пенсиите през 20...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).