Проф. Димитър Димитров: Притеснявам се, че при сливане специалните служби ще бъдат блокирани за една-две години

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
19:02 / 04.10.2023
1253
Една актуализирана Стратегия за националната сигурност на България трябва да включва всички промени в средата, които са се случили. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" ректорът на Университета за национално и световно стопанство и експерт по национална сигурност проф. Димитър Димитров. "Това, което структурите, които гарантират и осигуряват тази сигурност, ще се случва с тях, законите за службите, различните идеи как да стане. Също така промените в Конституцията. Иначе, става много импровизационно", добави проф. Димитров. 

Всички тези неща политиците могат да ги правят, в тяхната компетентност е, смята експертът. Ако стъпят върху такава основа, че да има нова стратегия, нов документ, който подсказва какви биха могли да бъдат бъдещите решения, тогава няма проблеми. Иначе има голяма опасност да се сбърка.

"Аз вчера имах възможност да говоря за сливането на разузнавателните служби и изразих категорично становище, че съм против такава идея, имайки предвид всичките тези въпроси. Когато ги слеете, сигурно трябва някаква синхронизация на тези неща. Чисто по български или балкански обичай, ще започнат промени от директора до чистачката" каза Димитров.

Според него, опитът от сливане или разделяне на служби, или министерства, е негативен за България.

"Ако си спомняте, Министерство на инвестиционното развитие ли – имаше нещо такова преди години, което така и не заработи. Докато се уточнят устройствени правилници и структури, то падна правителството. Така че, аз се притеснявам службите да не бъдат блокирани за една-две години напред. Те са съвсем различни тези служби, работят с различен инструментариум – не зная как ще се слеят. Трябва да се пишат нови правилници, нови начини на работа, нови процедури, хора да се сменят"у добави проф. Димитров.

По думите му, енергийната сигурност е част от националната сигурност. Тя и сега е в Стратегията за национална сигурност. И когато говорим за сигурност, винаги има рискове, има настоящи ресурси, с които се произвежда тази сигурност, продуцира се. И на 100% не можем да бъдем сигурни. Така трябва да направим нещата, че да намалим рисковете. Това става със сценарии, с различни обсъждания, мозъчни атаки, изчисления, които се правят, така, че да се каже, ако спре газта, ако затворим централите тия, или други години, какво ще се случи.

Цоня СЪБЧЕВА

Виж коментарите (0)

Още по темата (1137):
21.11.2024 По искане на президента Радев: Конституционният съд образува трето дело срещу промените в Конституцията
20.11.2024 Президентът Радев пак сезира КС заради промените в Конституцията
09.07.2024 Конституционният съд реши: Мандатът на Белазелков и Атанасова не е 9 години
01.07.2024 Конституционния съд обяви за "противоконституционна" съдебната медиация
06.06.2024 Асен Василев загуби делото, което водеше срещу Делян Добрев за 250 000 лв. 
31.05.2024 Внесоха подписите за ново извънредно заседание на парламента
Още новини от Национални новини:
Кошмарът в "Петрохан" продължава: Нови паднали дървета блокират д...
Ученик от СМГ е златен медалист на световен шампионат по математи...
Иво Христов: Механизмите на държавата вече не работят. Парламентъ...
Енергийният министър: Нормално е цената на природния газ да се по...
Арх. Дора Иванова: Бузлуджа може да е магнит за развитие на туриз...
Каракачанов за политическата криза: Вината е на българите, че про...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).