Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Проф. Гарабед Минасян: Каквото и да погледнем, все не е това, което трябва да бъде, и все сме на опашката
Автор: Цоня Събчева 22:24 / 02.04.2025Коментари (0)341
©
Управляващата върхушка сякаш не забелязва тази негативна наредба на подреждане на България почти по важни критерии. Като погледнем брутен вътрешен продукт на човек от населението, ако погледнем доходите, ако погледнем и равнището на цените, ако погледнем степента на социално разслоение, също сме много зле. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ проф. Гарабед Минасян от Института за икономически изследвания на БАН и бивш член на управителния съвет на БНБ

"Същевременно, ако погледнем инвестиционната активност – там също сме най-зле, в смисъл най-сдържана, най-ниска инвестиционна активност. Каквото и да погледнем, все не е това, което трябва да бъде, и все сме на опашката. И затова твърде често използвам с болка винаги определението, че сме "опашкарска България“, общо взето, в тази група страни, в която членуваме", добани още той.

Проф. Гарабед Минасян каза, че е все още рано да се говори за  бюджентият дефицит в кроя на годината, тъй като с оглед на миналите година са набюдава доста голяма вариация. 

"Например, аз погледнах за миналата година към март месец, т.е. за първото тримесечие – за първото тримесечие на миналата година имаме излишък в държавния бюджет почти от около 1 милиард. Сега се говори за дефицит от около 1,9 млрд. Действително прави впечатление, че в началото на годината се трупат преразходи – нещо, което не беше характерно и не е характерно за миналите години, но отново повтарям, че все още е твърде рано да се говори за края на годината. Ще видим по какъв начин ще се развиват нещата – има доста време до края на годината, какви ще бъдат нуждите, дали ще възникнат някакви нови нужди, или пък ще трябва да удовлетворяваме това, което сме предвиждали", обясни той.

"Това "няма кеш“ е прекалено пресилено да се говори. Първо, имаме фискален резерв. Основната част от фискалния резерв се поддържа в БНБ. Фискален резерв означава пари на държавата, които са на разположение на държавата, т.е. във всеки момент държавата може да си ги използва", обясни професорът. 

"Те, в зависимост от дълговете, които са емитирани от държавата, варират отново в различни граници. Те са били преди около 4-5 месеца или към есента и някъде в началото на зимата – по памет говоря, гледал съм ги, но нямам претенциите, че са точните числа, ще ви кажа, но по памет бяха някъде около десетина милиарда лева. Сега са паднали – някъде около половината може би, между 5 и 6 милиарда лева. Но 5 или 6 милиарда – все пак това са пари, които са директно на разположение на правителството, правителството винаги може да си ги изтегли без никакви проблеми. Те се съхраняват, стопанисват от БНБ и няма проблеми при тяхното използване", добави той.

"Но вижте, съвременните бюджетни истории са по-различни отколкото в миналото, затова, защото ако бюджетът има необходимост от някакви средства към момента или предвижда да речем изразходване на някакви средства в рамките на следващите 10-15 дена или пък цял месец, и няма необходимите тези средства на разположение, може винаги да емитира краткосрочни заеми. Сега не е проблем за държавите от Европейския съюз, за нас включително не е проблем емитирането на краткосрочни заеми от порядъка на два-три месеца, изплащания за три или за шест месеца. Така че въпросът за краткосрочното балансиране на плащанията и приходите не е такъв голям проблем, както беше и е бил в миналото, затова, защото и кредитният рейтинг на страната ни позволява страната да тегли такива краткосрочни заеми без да са особено скъпи", обръща внимание проф. Минасян.

"За януари и февруари има изразходвани средства по капиталовата програма, което е позитивно. В миналото винаги се е задържало изпълнението на капиталовата програма в началото на годината и парите се трупат като правило към края на годината и особено декември. Общо взето беше такава практика през декември месец средствата по капиталовата програма, които се хвърлят в държавата, да бъдат някъде около 40% от всичко изразходвани капитални вложения, което не е хубаво, разбира се, защото трябва да има определена последователност при изпълнението на капиталовата програма.

Капиталовата програма никога не се е изпълнявала, досега поне. Не че никога, но като правило не се е изпълнявала така, както е била заложена. Аз подозирам, че тази година също няма да може да бъде изпълнена. Нашата практика показва, че това, което се предвижда като капиталови разходи на държавата, отначало те изглеждат напълно приемливи и са достатъчно като обем, обаче в последствие, в течение на годината не се усвояват и средствата, предвидени по капиталовата програма, отиват за погасяване на други пожари. И тази година вероятно ще бъде така, поне на мен така ми се струва.

"Аритметиката като правило доминира при нас, което не е хубаво. Аритметика означава просто съпоставяне на едното с другото, без замисъл такъв, какъвто е необходим за провеждането на една отговорна макроикономическа политика. Аритметиката пак си надделява, но всъщност добрите решителни мерки за подобряване на състоянието на икономиката и на процесите изобщо в страната, социално-икономическите процеси, постоянно се отлагат", каза професорът.

"Трябва да ви кажа, че действието и на Паричния съвет, който се превъзнася общо взето от всички управляващи, като правило съвсем не е толкова еднозначно, оценката на Паричния съвет далеч не е еднозначна. И сравненията, които могат да бъдат направени с други сходни нам страни, а сходни нам страни са тези страни, с които бяхме ръка за ръка в СИВ преди 1990 г. и след това се включихме в Европейския съюз – това са общо девет страни, България, Словакия, Румъния, Латвия, Унгария, Полша, Чехия, Естония и Литва, това са деветте страни, с които вървяхме ръка за ръка преди 1990 г., и след това се появиха едва ли не пропуски в рамките на тази група. Нека отново да подчертая, че не е работа да се сравняваме с Германия, да речем, или с Франция, или с Белгия, или с Италия, или с Великобритания. Не сме за сравнение там", добави той.

"Но би следвало да се сравняваме и много често да поглеждаме и да съпоставяме това, което става в нашата страна, с това, което става или е ставало в тази група от девет страни. И като погледнем там, там сме зле. Да сме най-зле в тази група, която аз условно наричам страни СИВ в Европейския съюз, да сме най-зле в тази група означава, че сме най-зле в Европейския съюз. И както казваше един мой колега, оказва се, че ние като страна винаги сме или в началото, или в края на аранжиранията – имам предвид на наредбите по различни критерии в Европейския съюз, но винаги от лошата страна, винаги от лошата страна, за съжаление, което е много потискащо",казва проф. Минасян.



Още по темата: общо новини по темата: 657
03.04.2025 »
03.04.2025 »
03.04.2025 »
02.04.2025 »
02.04.2025 »
02.04.2025 »
предишна страница [ 1/110 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: