Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Проф. Илин Савов: Онлайн радикализацията и екстремизма се превърна в основна грижа за правителствата по цял свят, ChatGPT съвсем "не е идеалното решение"
Автор: Петя Кузева 10:32 / 19.11.2023Коментари (0)1295
© личен архив
"Нарастването на онлайн радикализацията и екстремизма се превърна в основна грижа за правителствата и агенциите за сигурност по целия свят". Тази констатацията и направи заместник ректорът на Академията на МВР проф. дн Илин Савов. 

"Фокус" припомня, че пресен пример за огромния проблем в съвременната реалност за сигурността е актуализираната информация за заплахите в Белгия. Службите за сигурност в Брюксел следят 652 опасни лица, повечето от които са свързани с джихадизма, като се отбелязва, че напоследък се наблюдава повишение в броя на случаите на онлайн радикализация. 

В своя публикация по темата експертът по киберсигурност проф. дн Илин Савов отбелязва, че през последните години използването на технологиите за изкуствен интелект (AI) и обработка на естествен език (NLP), става все по-популярно като инструмент за борба с тази нарастваща заплаха. Една такава технология е ChatGPT - чатбот, разработен от OpenAI. 

В анализа в личния си профил във "Фейсбук" той обаче предупреждава, че ChatGPT съвсем "не е идеалното решение". Проф. Савов пише: 

"Важно е обаче да отбележим, че ChatGPT не е идеалното решение (изобщо дори). Все още има много предизвикателства, които трябва да бъдат решени, преди ChatGPT да може да се използва максимално ефективно. Например, ChatGPT може да не е в състояние да открие всички видове радикален и екстремистки език и може да не е в състояние да идентифицира точно потенциални заплахи. Освен това съществува риск ChatGPT да се използва за разпространение на опасни идеологии и практики насочени срещу сигурността или правата на хората (вече има поява на експериментални такива в световен мащаб). 

ChatGPT технологията не е съвършена и може лесно да бъде манипулирана. Например може да се използва за генериране на разговори, които съдържат реч на омразата, екстремистки възгледи или извършване на престъпления (фалшиви търговски промоции, телефонни или инвестиционни измами). Може също да се използва за разпространение на невярна информация или за манипулиране на хората да повярват в определени идеи и да нанесе имиджова щета на лица, обществени организации или на държавна администрация. 

Онлайн речта на омразата се превърна във все по-разпространен проблем в дигиталната ера (особено сред младите) и е важно да се разбере същността и ролята, която технологията може да играе в нейното разпространение. Обучението и подготовката на гражданите и отделните организации в областта на новите комуникационни технологии биха предотвратили ръст на криминалните посегателства (стартирани и организирани в дигиталното пространство)".








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Левски в Първа лига за сезон 2024/25
Катастрофи в България
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: