Проф. Красимир Петров: Проектът на бюджет за 2025 година има фундаментален, структурен проблем – раздут е изключително много
Проектът на бюджет за 2025 година има фундаментален, структурен проблем – раздут е изключително много в абсолютно всички сфери. Става въпрос за бюджет от 97 милиарда лева, което е 44,9% от БВП, а 45% е ужасно много. Летим с 200 км в час към банкрута. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ проф. Красимир Петров, д-р по икономика от Държавния икономически университет в Охайо.
Българската икономика е слаба, хилава, тя е твърде немощна, за да може да носи бюджетно бреме от 45%, посочи още той и добави, че прогресивното увеличаването на задлъжнялостта на страната ще доведе до все по-голямо затъване и до банкрут.
Според проф. Петров това, че дефицитът е 3% или 6 милиарда е "лъжа и измама“, тъй като ако дългът се качва с 10 милиарда на година и нямаме увлечение в резервите, ние имаме естествено дефицит от 10 милиарда. "Има всевъзможни счетоводни далавери и други манипулации така, че тези 10 милиарда дълг да бъдат отманипулирани счетоводно и да бъдат представени, че са 6, за да са влезем в рамките на тези така мечтани и така заветни 3%,“ обясни той и добави, че през жилищният балон се помпи колосална инфлация, паричната маса расте с 10% и имаме реалистична инфлация между 10% и 15%, което води и до "инфлационната спирала на смъртта“.
Проблемът според него е това, че не съумяхме да свием бюджета след направените колосални дефицити по време на COVID, когато бюджета бе раздут с големи разходи. "Трябваше непосредствено след отминаване на кризата бюджетът да бъде свит и върнат в предходният му вид от 2019 година, но това никога не се получи,“ каза той.
Според него решението е да се затягане на всички видове разходи с 10%, което ще вкара бюджета в рамката. "Трябва да затегнем бюджета с поне 7, 8, 10, бих казал 12 милиарда, като в един момент може би трябва да направим повсеместно и поголовно рязане, т.е. да се опитаме да намерим къде е разхищението и да го свием. Истинско решение на проблема е да се затегне здраво банковото кредитиране, да се затегне здраво монетарната политика, тя ще укроти и ще овладее инфлацията и когато вече няма инфлация или инфлацията е наистина умерена, тогава вече няма да има натиск върху бюджета.“