Проф. Матанов: Такава кражба, каквато се прави в Македония, няма никъде

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
10:10 / 17.12.2020
1921
Цар Самуил и употребата на прилагателното "македонски" са едни от точките на неразбирателство в Съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония. Постигането на осезаеми резултати в разбирането на общата ни история е едно от условията на София да каже "да" на преговорната рамка на Скопие с ЕС. България настоя да се променят учебните програми по история, което все още не се случва.

Когато си си поставил задача да индоктринираш някого, това най-лесно се постига чрез учебниците. След това се задействат армията, средствата за масово осведомяване.Така в студиото на "Денят започва" коментира информацията в учебниците по история на Република Северна Македония историкът проф. Христо Матанов.

Когато говорим за сегашните лоши отношения със Северна Македония, разбира се, трябва да започнем от учебниците, защото те са проводник на антибългаризма и македонизма, в който се възпитават подрастващите там.

Винаги се възмущавам, когато някой, който претендира да разбира от история, не се занимава с първичната информация, призна проф. Матанов и обясни, че тогава историята губи характера на наука.

"Точно това правят колегите от Скопие. Покойният Бранко Панов, който беше изявен антибългарист, Милан Бошковски, който съм го засичал в Белград. Самият "македонизъм" като идея е лансиран от сръбския деец и общественик Стоян Новакович още като е посланик в Цариград", припомни историкът.

Проф. Матанов призна, че и в българската история има "забежки" и фантазии, "желание да се правиш на по-велик, отколкото си, но такава кражба, каквато се прави в Македония, няма никъде".

Македонският журналист Марян Николовски също се включи в разговора, като изрази мнението си, че Балканите са наситени с обща история. На въпрос дали цар Самуил е български цар, Николовски отговори, че той безспорно е наследник на българския трон.

"Не може обаче да се твърди, че днешните българите и българите от средните векове са един и същ народ".

Проф. Матанов обясни, че ще е трудно учебниците да се пренапишат - това ще отнеме много време. Не може нещо, градено с години, да се промени за 2 дни, но и не може да се продължава с антибългаризма.

"Ние не трябва да бъдем опортюнисти. Гърците направиха ли компромис? Когато Обама отиде там и каза: трябва да промените незаконното си отношение към Македония - те направиха ли компромис? Въпросът е да се устиска, никакъв компромис, защото фактите са на наша страна", подчерта българският историк.

Виж коментарите (2)

Още по темата (891):
29.11.2024 Димитър Русков: Има два варианта за развитие на РСМ - геополитическият проект на Белград или в ЕС с най-големия си приятел България
20.11.2024 Костадин Филипов: Изборът на Радмила Шекеринска за заместник-генерален секретар на НАТО е геополитически
08.11.2024 На среща с президента Радев: Представител на българската общност в РСМ изрази надежда за скорошно вписване на българите в конституцията на страната
01.11.2024 Димитър Русков: Лесно е на Мицкоски да груби България пред 10 микрофона на удобни журналисти, но истинската му цена се видя в 10 минути с Фон дер Лайен
14.10.2024 Костадин Филипов: Мицкоски играе ролята на аватар на Александър Вучич
12.10.2024 Официално: Разделиха Албания от Северна Македония по европейския й път
Още новини от Национални новини:
Кошмарът в "Петрохан" продължава: Нови паднали дървета блокират д...
Ученик от СМГ е златен медалист на световен шампионат по математи...
Иво Христов: Механизмите на държавата вече не работят. Парламентъ...
Енергийният министър: Нормално е цената на природния газ да се по...
Арх. Дора Иванова: Бузлуджа може да е магнит за развитие на туриз...
Каракачанов за политическата криза: Вината е на българите, че про...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).