Проф. Николай Радулов: Над кокаина в България има чадър
През последните години народните представители и МВР действат реактивно. Трябва да се случи някакво нещастие, след това търсим виновници и наказания и работим по преодоляване на проблемите от кризата, а не проактивно. Това каза заместник-председателят на ПГ на МЕЧ, експерт по национална сигурност и бивш секретар на МВР проф. Николай Радулов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.
Очевидно е, че подходът да се работи реактивно и да се прави мониторинг не е работещ при този тип престъпления, категоричен бе той. "Трябва да се работи проактивно, да се разработват мрежи от информатори, от агентура в тези среди, включително в ІТ средите, служители под прикритие, контролирани доставки“, заяви проф. Радулов.
Реактивно се действа и при случаите с употреба на упойващи вещества от децата, посочи той. Според него Дирекцията за противодействие на киберпрестъпността към ГДБОП не може да противодейства достатъчно ефективно на разпространението на наркотични вещества.
По думите му напоследък акцентът се поставя върху вредата от леките наркотични вещества и райския газ, но не се говори за наркотрафика и наркоразпространението в страната.
"В последните две години са проведени над 350 операции, хванати са големи количества трева, химически вещества, прекурсори за изготвяне на наркотични вещества, но нищо сериозно. Заловените кокаин и хероин се изброяваха в грамове, което е невъзможно. Счита се, че потреблението у нас е между 200 и 500 кг. На външна граница на няколко пъти през миналата година бяха заловени количества от порядъка на 30-40 кг кокаин – те излизат от България и биват спрени на турска граница, т.е. техният източник е вътре в страната“, заяви Николай Радулов.
Цената на кокаина в България в рамките на една година е паднала от 120 на около 105 лева за грам, посочи той.
"Това значи, че над този кокаин има чадър. Очевидно е, че има участие на висши полицейски служители в организирани престъпни групи. При толкова много операции дори случайно поне веднъж щеше да бъде хванато едно по-голямо количество от тези наркотици, а това не се случи“, допълни проф. Радулов.
Той коментира и сваления от обществено обсъждане проект за промени в Закона за защита на класифицирана информация, който предвиждаше нови сериозни правомощия за ДАНС.
"Очевидно е, че вносителите на този законопроект просто се изплашиха от общественото негодувание и бързо го скриха, все едно че нищо не се е случило. Това беше една проба дали и колко хората ще реагират на повишените правомощия на една структура за сигурност и намаляване на техните права. Който заменя сигурност за собствени граждански права, най-накрая няма нито едното, нито другото“, коментира проф. Радулов.
По думите му експертите в тази сфера са останали изненадани от появата на законопроекта.
"Той звучеше много мракобеснически. Под предлога да се увеличи качеството на съхраняване на информацията бяха предложени такива неща, които можеха да доведат до превръщане на специалните служби в бухалка. Дирекцията, която се занимава с класифицирана информация, от доста години има мрачната слава на поръчкова дирекция, която отнема правото на достъп до класифицирана информация на един или друг служител, политик или административен ръководител“, посочи той.