Проф. Радулов за екшъна в София: Предизвестен погром, чудя се на безхаберието на вътрешния министър - източниците му не струват
Не е имало случай, когато футболните запалянковци се събират на някой мач и мирно се разотиват. И това според мен събиране на фенове на различни отбори беше предизвестен скандал и предизвестен погром. Много е тъжно. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" проф. Николай Радулов, експертът по национална сигурност и бивш секретар на МВР по повод ситуацията в столицата, която се разрази заради евроквалификацията България-Унгария, която се проведе на националния ни стадион в София.
"Чудя се на безхаберието на вътрешния министър, който аз самият бях свидетел как няколко пъти, дни преди това, че не очаква да има провокации, че всичко ще мине свободно, спокойно. Абсолютно всеки, който се е занимавал с охранителна дейност по време на мачове, е наясно, че няма как това да стане. Дори и минимални да са щетите и това, което се случва след мачовете – те винаги, винаги следват. Т.е. аз мисля, че тук има едно безкрайно подценяване на ситуацията. Не знам каква е информацията на министъра, за да взима такива решения, но очевидно, че източниците му не струват. Сега, не знам защо решиха, че заместник-министър Темелакиев, който е част от политическия кабинет, трябва да отговаря за това нещо, тъй като нормалното е главният секретар, който отговаря за професионалната дейност, да поеме отговорност за всички такива неща. И тъй като тук става дума за голямо стълпотворение на хора, да вземеш всички мерки като главен професионалист в министерството да не се случват нещастия, да няма бити граждани, да няма катастрофи, да няма полицейско насилие. Той като че ли остана някак си встрани", коментира Радулов.
Той изтъкна, че министърът е политическо лице и трябва да си понесе политическата отговорност: "Но има и професионална отговорност, която няма как да бъде понесена от заместник-министъра, който е част от политическия кабинет. Това – от една страна. От друга страна, може би години наред говорим за това, че по време на масови събирания на хора, когато очевидно може да следват тежки такива размирици и побоища, обръщане на кофи с боклук, което често се случва, би трябвало полицията да се погрижи с всичките си възможности да няма повече от необходимото насилие, тъй като сега няма какво да твърдим, че полицията не трябва да използва насилие. Естествено, че ще използва, но то трябва да е обосновано. Това е работата на полицията. Това е силова структура. Но да риташ човек, който лежи на земята, безпомощен, друг, който е вдигнал ръце – очевидно, че няма намерение да го оказва насилие, това си е направо престъпление", коментира още проф. Николай Радулов.