Проф. Светослав Малинов: Утрешният ден ще е показателен дали ще има правителство
Утре, (понеделник), 11 ноември, ще е показателен за това дали ще има парламент и правителство, тъй като едва при формирането на Народното събрание и първите действия и гласувания в него, особено в избора на председател Народното събрание, ние можем да разберем до какви изводи са стигнали как ще се държат партиите. Това каза в предаването "Метроном" на Радио "Фокус" ръководителят на катедра "Политология" в Софийския университет "Свети Климент Охридски" проф. Светослав Малинов.
"След първия ден ние ще можем да направим доста точни прогнози изобщо за живота на това Народно събрание – колко дълъг ще бъде и дали ще може да излъчи правителство, което е основният политически проблем през последните години", каза то и обясни, че според него първото гласуване за председател на Народното събрание е възможно да се провали като най-вероятно е кандидатът на ГЕРБ да няма мнозинство, след което формулите за продължаване на работата са най-различни.
По думите му това са били изборите, в които се видяха нагледно огромния обем на фалшификациите и манипулациите и на купения вот, и затова е напълно разбираемо, че гражданите недоволстват и се организират протестни действия. "На едно място ще се съберат наистина граждани, които се представляват от политически партии, които са в доста тежък конфликт помежду си. И съм съгласен, че има рискове се надявам че специално софийската полиция вече е в бойна готовност."
Сценариите за оформяне на правителство са тези, които се оформиха непосредствено преди изборната нощ, посочи още експертът и добави, че за него това е позитивен факт, че те са били поставени на масата още по време на кампанията. Според проф. Светослав Малинов единствената реалистична възможност е тезата, която се застъпва от ПП и ИТН за експертен кабинет: "В настоящия момент друг не е възможен."
Тази идея е подкрепена и от АПС (Доган), а склонност да се присъедини към нея има и БСП, добави Малинов. "Когато това нещо се събере с политическата декларация за изолация на Пеевски, вие виждате колко сериозни възможности има за правителство, което да бъде излъчено от мнозинство. Така че формулата е проста: просто Борисов прекратява сътрудничеството с Пеевски, освобождава се от неговото невероятно очарование, и в момента, в който го направи, ГЕРБ има 3-4 партньори за солидно мнозинство надхвърлящо 140 депутата", обясни Малинов и добави, че сега ще стане пределно ясно дали връзката между ГЕРБ и Пеевски ще се разруши и ще има правителство, или упорството на ГЕРБ ще ни прати на нови избори.