Проф. Владко Панайотов: Сега е моментът да бъдат спасени въглищните централи, защото оттам ще идва евтина енергия
Сега е моментът Европейската комисия и нашият еврокомисар да организират международен колектив, който да спаси въглищните централи, защото оттам ще идва евтина енергия. Това каза чл.-кор. проф. Владко Панайотов в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус".
Според него в рамките на това столетие водородът ще заеме около 20-25% в общия микс на електроенергия. "Тук трябва да се обединят усилията на учените от САЩ и Европа и да видим как да се действа в бъдеще. Трябва да се търси компромисно решение", заяви проф. Панайотов.
По думите му енергията от въглища също може да бъде зелена. "Има такива технологии и патенти. Ако няма емисии, санкциите ще паднат и тази енергия ще бъде евтина. Тогава наистина реализираме това зелено бъдеще", обясни проф. Панайотов.
Зеленият водород се получава при електролизата на вода. "Ако енергията, използвана за тази цел, е от възобновяеми източници, тогава водородът може да бъде зеленото бъдеще", поясни ученият.
Според него много перспективно е използването не на питейна, а на солена океанска и морска вода. "Тогава, освен водорода, ще получаваме и ценни компоненти, в това число и литий, който се съдържа в разтворената морска или океанска вода. По този начин получават лития в Чили", обясни проф. Владко Панайотов.
Той отбеляза, че новият председател на БАН чл.-кор. Евелина Славчева работи именно в направлението на новите енергийни източници. "Тя може да помогне много и да инициира един международен колектив под егидата на БАН, където да влязат Техническият, Минно-геоложкият, Химикотехнологичният и металургичен университет, и заедно с нашите западни колеги да решим въпросите, които Европейската комисия така или иначе трябва да решава – зеленото бъдеще, въглеродните емисии, създаване на технологии, които да елиминират емисиите, и стратегическите елементи за новите технологии, в които влиза литият, германият, лантанът, стронцият, кадмият и редкоземните елементи", каза още проф. Владко Панайотов.
Проф. Панайотов коментира и политическата криза, в която се намира страната, която според него е резултат от поети и неизпълнени обещания на политиците. "Просто всеки трябва да помисли за своята отговорност към това общество, дали изпълнява това, което е обещал и с което е излязъл на политическия, икономическия, научни пиедестал. Изглежда толкова елементарно и лесно, а всъщност е толкова трудно", допълни той.