Медицинското наименование на заболяването е епидемичен кератоконюнктивит, силно заразно е и се причинява от много устойчив вирус, обясни за "Монитор" проф. Руска Христова - завеждаща Клиниката по офталмология в университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". Срещу него няма разработени антивирусни препарати както срещу вирусите на традиционния грип. Няма и създадено лекарство, обясни проф. Христова.
Затова единствено лекарите офталмолози е да изписват капки против възпаления и да препоръчват на пациентите повече витамини. Капването в окото на изкуствени сълзи, които вече се продават и у нас, също облекчават болката и сърбежът.
Независимо дали лечението е започнало навреме или се е забавило, в повечето случаи върху роговицата на окото се появяват бели петна, които намаляват зрението, предупреди проф. Руска Христова. Човек започва да вижда мътно, като през вода. Петната могат да преминат от само себе си след един -два месеца, но могат да продължат и до шест, каза тя и уточни, че има пациенти, които остават с намалено зрение дори 2 години след като са прекарали епидемичен кератоконюнктивит.
Вирусът на заболяването е силно заразен. Той може да живее повече от две седмици върху мръсни повърхности на мебели, маси за хранене и столове. Най-много се въди той в банкнотите и по дръжките на вратите в хотелите и ресторантите. От него могат да бъдат засегнати цели семейства каквито случаи вече имам в клиниката, обясни проф. Христова и посочи семейство от шест човека, до един прихванали заболяването.
Инфекцията се предава не само с кихане, кашляне и от употребата на общи хавлиени кърпи, но и с ръкуване. Децата, освен че вдигат температура, имат и болки в гърлото.
Антибиотиците не помагат. Грипът по очите се предава много лесно и бързо сред децата в детските градини и ясли.
Проф. Христова обясни, че заболяването започва като традиционна настинка с общо неразположение, зачервяване на очите и подуване на клепачите. Сутрин те са слепени от гурели, пряката слънчева светлина дразни зрението.
Източник: в. "Монитор"