Проучване: Българските деца са геймъри с рисково онлайн поведение

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:58 / 27.07.2013
658
Проучване определи българските деца като отчасти защитени геймъри с рисково онлайн поведение. В тази категория попадат и държави като Румъния, Кипър и Естония.

Изследването е озаглавено "Децата на ЕС онлайн III" и е публикувано на страницата на Националния център за безопасен интернет.

Характерното за поведението на тези деца е, че повечето се възползват умерено от положителните аспекти на интернет. Между тях има сравнително голям процент геймъри за сметка на сравнително по-рядката употреба на социални мрежи. В посочените държави най-често се наблюдава активна намеса от страна на родителите, а най-рядко - ограничителни мерки.

Изследователите изразяват загриженост за тези две крайности - свръхограничението или липсата на всякакво ограничение. Според тях това увеличава вероятността за рискови ситуации като излагане на открито сексуално съдържание или враждебно отношение от страна на друг потребител, които могат да причинят реална вреда на децата.

"В България и в други страни от тази категория като Румъния и Чехия се наблюдава най-голямо разнообразие от родителски практики и интереси на децата. Това изправя пред огромно предизвикателство организациите и институциите, които разработват политики, услуги и ресурси в тази сфера, но в същото време дава добра основа за обществено обсъждане на различните практики, които спомагат родители и деца да намерят "правилния път" едни към други в интернет-пространството", в позицията на Луиза Шахбазян от Националния център за безопасен интернет към Фондация "Приложни изследвания и комуникации", която отговаря за изследването в България.

По думите ѝ подобно обсъждане трябва да намери място в училището като институция.

В Белгия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Португалия, Испания, Турция и Великобритания децата могат да се определят като потребители, защитени чрез ограничения. За да предпазят децата от опасностите, родителите в тези държави са склонни прекалено да ограничават онлайн дейностите им. Заради това децата губят възможността да се възползват от позитивните аспекти на интернет.

В Австрия, Франция, Унгария, Литва и Словения децата могат да се определят като незащитени, активно общуващи потребители. В тези страни децата са много активни в интернет без намеса или ограничения от страна на техните родители, което ги прави по-уязвими онлайн.

Източник: в. "24 часа"


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Търсят кадри в строителството, средните месечни заплати са около ...
Какви действия предприема банката, когато идентифицира, че картат...
Георги Чолаков остава председател на ВАС
Безскрупулна схема в големи магазини, кражбите са огромни!
Бивш вицепремиер по темата: Ще ни вдигат ли осигурителните вноски...
Експерт: Проблемът с безводието се разраства


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).