Психоаналитик: Хората, които се конкурират, са по-податливи на "бърнаут"
Има три фактора, които ако човек не отчете и не вземе под внимание, се стига до бърнаут – акумулиран и натрупан стрес, който се опъва като една пружина и никой не може да каже в кой момент тази пружина ще се скъса. Това каза д-р Огнян Димов – психоаналитик и психотерапевт, в предаването "Денят на фокус“ на "Фокус“.
Бърнаут е акумулиран стрес в продължение на дълго време в следствие на една вътрешна неудовлетвореност, обясни специалистът. "Човек е свикнал да функционира, изтласквайки всичко това, което го напряга в неговото ежедневие, в личен план, в неговата връзка с професионалния му живот или неговата неспособност да поставя граници и да слуша собственото си Аз, собственото си тяло за това кога е достигнал някакъв лимит. Изтощението е началото на този бърнаут. Това, че човек е преминал границата, е нещо, за което всеки трябва да си дава много ясно сметка. Въпросът е да се погледнем отвътре и да видим какви са нашите собствени граници“, подчерта д-р Димов.
Признаците за бърнаут са няколко: безсъние, вътрешно напрежение, депресивни моменти на вътрешна неудовлетвореност, мрачно настроение, негативизъм, който се възпроизвежда безпричинно.
Специалистът обясни, че има хора, които са по-податливи да изпаднат в такова състояние. "Това са хората, които живеят живота на другите, които се сравняват, конкурират, в непрекъснат опит да избягат от себе си и едва ли не да вземат другите като някакъв еталон. Докато човек не се научи да живее в съгласие със себе си и не слуша собствената си връзка със собствената си емоция и собственото си тяло, няма как той да се предпази от тези състояния. Обръщането към себе си и вслушването точно в тези признаци е най-сигурният начин човек да се опази и съхрани“, обясни д-р Димов.