Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Психолог: Термини като "стрес", "бърнаут" и "паник атаки" се превърнаха в лесно разпознаваеми симптоми
Автор: Екип Varna24.bg 10:27 / 05.05.2023Коментари (0)686
©
Времето, в което живеем, толерира по особен начин експлоатацията на себе си, както толерира търсенето на бързи решения, невъзможността човек да си даде време да помисли, да изчака, да помечтае. Това каза д-р Велислава Донкина – клиничен психолог и доктор по психология, в предаването "Денят на фокус“ на "Фокус“. 

Тя коментира, че термини като "стрес“, "бърнаут“, "паник атаки“ в последно време са добили широка популярност. "Сякаш те се превърнаха в един доста лесно разпознаваем симптом, който ние можем да идентифицираме с усещането, че не се чувстваме добре, не сме щастливи, че мястото, на което работим, не ни удовлетворява. Човек, без да иска, още повече се отдалечава от себе си и подхранва тази невъзможност да си дава сметка какво преживява неговото тяло и неговият емоционален свят и това ни кара да бъдем още по-изгубени. Ние смятаме, че развиваме себе си и инвестираме, че полагаме усилия, които са здравословни, хвърляме наистина много сили в това да се превърнем в нещо, което си представяме, че трябва да бъдем или че другите очакват от нас, без истински да се замисляме върху това какво означава това за мен, наистина ли е толкова важно, как се чувствам с това нещо“, обясни специалистът. 

По думите й много често хората се страхуват да направят промяна и предпочитат да останат на място, което е токсично за тях. "Това е един парадоксален феномен, който е много изследван в психологията – че всъщност ние имаме много повече проблем с това да бъдем щастливи, да се чувстваме добре и да бъдем успешни, отколкото бихме предположили на първо четене с обратното“, коментира д-р Донкина. 

Първата крачка към промяната е да започнем да обръщаме повече внимание на себе си, заяви тя. "Това означава да се опитваме да имаме връзка със самите себе си, да обръщаме внимание на това какво чувстваме. Ако се чувстваме уморени, раздразнителни, агресираме спрямо близки хора, не искаме да се виждаме с никого, тъжни сме, тогава може би първо да си позволим да го открием това нещо. След това идва въпросът "Откъде идва това, защо се случва, защо ме кара да се случва това?“. Мисля, че това е изключително важни и наистина може да подобри качеството ни на живот, на отношения, здравния ни статус, обясни д-р Донкина.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
България и Войната в Украйна
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (501) 15%
Добре, но можеше и по-добре (457) 14%
Не се справи (641) 19%
Пълна трагедия (1771) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: