Трайно няма тенденция за промяна, трайно сме на дъното на таблицата. Това каза за Агенция "Фокус" доц. Маргарита Бакрачева, психолог от Департамента по психология към Институт за изследване на населението и човека при Българска академия на науките (БАН) по повод на Международния ден на щастието, 20 март.
Тя посочи, че има разлика между щастие, положителни и отрицателни емоции и удовлетвореност от живота.
"Ако гледаме в чисто национален аспект, българите са крайно неудовлетворени от начина на живот, т.е. имат много ниска удовлетвореност от живота, но това не им пречи да бъдат щастливи. Пак е трайна тенденция", посочи тя.
Според нея успяваме да бъдем щастливи, въпреки, че имаме много негативни емоции, много стрес и много ниска удовлетвореност от живота.
"Ние сме щастливи, въпреки, че сме безкрайно неудовлетворени от живота си", каза доц. Бакрачева.
По думите ѝ това е, което отличава щастието от удовлетвореността от живота, която пряко се определя от факторите, които ни заобикалят и предметите, с които разполагаме. Според нея българите свързват думата щастие основно със здравето, добрите взаимоотношения в семейството, любовта, пътуването, слънцето, приятните усещания.
"В изследване, което правихме "с какво свързвате думата "щастие", нямаше нито дена дума или израз, които да са свързани с материални неща. Само любов, емоции и на първо място - здраве", коментира тя.