Според Първанов стратегията за икономическото развитие ще помогне при изхода от кризата България да има бързоразвиваща се икономика. В едночасово изявление в началото на форума той посочи, че е уважил лансираната по-рано като антикризисна мярка от правителството бюджетна политика и е подписал бюджета и данъчните закони. Отбеляза обаче, че минималният бюджетен дефицит, който е силен аргумент за влизане в ERM2 и еврозоната, не трябва да е за сметка на работещата икономика, каквато също ще се очаква от България при влизането във валутния съюз.
Ниският бюджетен дефицит не бива да е за сметка на вкарване на реалния икономически сектор в криза, каза Първанов. По думите му, ако се стигне до преразглеждане на бюджетния дефицит от 0.7% както е досега, например на 1.5%, биха могли да се създадат сериозни стимули за бизнеса и нови работни места.
Според Първанов преди да започне работата по стратегията "България 2020" трябва да е ясен отговорът на въпроса за структурата и характера на икономиката. Той отбеляза като приоритетни икономиката на знанието и иновациите. Държавният глава се обяви за изграждане на мрежа от информационни центрове и паркове, мрежи за пренос на информация, за внедряване на високоскоростен и широколентов интернет.
В сферата на образованието той поиска качество и стимули за творческото начало. Повтори тезата си, че науката и образованието на могат да се финансират само на пазарен принцип, а е нужен нов модел, свързан с качеството на продукта. Според него и държавата и бизнесът трябва да се ангажират с това, както и да се помисли за стимули за бизнеса да внедрява научни продукти.
Първанов отбеляза и първостепенната грижа за заетостта, като според него трябва да се стимулира търсенето и разкриването на нови, качествени работни места. "Това го казва не ранният Георги Първанов, а късният Барозу", посочи Първанов, който през първия си мандат се обяви за социален президент. Според него най-трудно преодолимото препятствие в кризата ще бъде високата безработица и отбеляза тревожната прогноза на БСК, че до края на годината ще се изчерпят "меките" мерки - намалена заплата, намалено работно време, отпуски.
Първанов се обяви и за законодателни и административни мерки за насърчаване на чуждестранните инвестиции и борба с нерегламентираната заетост.
В "няколко думи за енергийната политика на България" Първанов изрази удовлетворение, че сериозната дискусия през есента е формирала единна позиция, която правителството отстоява пред партньорите. Той се похвали, че постигнатото споразумение с Азербайджан за пренос на компресиран газ през Черно море до България, а може би и до Европейския съюз, дава необходимата сигурност на страната чрез диверсификацията на трасетата и източниците. По думите му кризата не е срещу, а в полза на проекта АЕЦ "Белене".
По думите на президента кризата не само ще изостри социалната чувствителност в обществото, но може да създаде условия за нови радикални популистки движения. Не е изключено да се върви към преформатиране на политическото пространство, в което влияние да имат крайни радикални формации, предупреди Първанов и призова за политическа стабилност и тясно взаимодействие между институциите.
Източник: в. "Дневник"