43% от работещите българи смятат, че работата се отразява негативно на здравето им. Най-често оплакванията са от обща умора (45.4%), стрес (40%), болки в гърба (37.2%), мускулни болки в раменете, врата и крайниците (31.9%), често главоболие (24.5%), проблеми със зрението (22.9%), със слуха (8,5%) и дори с кожата (7%).
Факторите "Вибрации от ръчни инструменти, машини" и "Силен шум" са най-рискови за живота и здравето според хората, които са изложени на тях и са потърпевши от вредното им действие. Поне през ¼ от работното си време на подобни рискове са изложени около 40% от работещите.
През цялото време или почти постоянно с вибриращи машини работят около 10% от хората, а при силен шум - близо 8%. При тези вредни условия работят основната част от заетите в добивната и преработващата промишленост.
Данните са от Националното изследване на условията на труд в България, което обхваща над 200 000 работещи във всички сектори на икономиката и от всички видове предприятия в цялата страна.
То е извършено в рамките на проекта. Изненадващо най-сериозни рискове за здравето по оценка на работещите обаче крият секторите "Образование" - 77%, "Хуманно здравеопазване и социална работа" - 63%. Чак след това по опасност се подреждат "Добивна промишленост" и "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - около 55%. Като най-безопасни хората отчитат сектори "Култура, спорт и развлечения" и "Професионални дейности и научни изследвания".