Работещите в болницата в Белоградчик излязоха на протест
Лекари, медицински сестри и служители от болницата в Белоградчик излязоха днес в 7.30 ч. сутринта на протест. Те протестират, защото здравното заведение е на път да затвори. Ръководството на многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ )"Проф. д-р Георги Златарски“ ЕООД – Белоградчик е получило, преди четири дни покана за доброволно плащане, съобщение за налагане на запор на банковите сметки и призовка за принудително изпълнение, за извършване на опис, оценка и изземване на медицинска апаратура, техника и леглови фонд. Запорът е наложен от кредитор, който чака парите си от 2014 г., когато болницата е осъдена да заплати задължение от над 300 000 лв. Това съобщиха за "Фокус " от ръководството на болницата. Кредиторът е фирма, която зарежда с медикаменти болничната аптека. Срокът за заплащане на задължението е вторник -19 септември, ако то не бъде платено се преминава към запор на сметките, изземване на медицинската апаратура и леглата. Кредиторът е отказал преговори с кмета на общината.
Болницата в Белоградчик към момента има общо задължение над 1 млн.лв. За ситуацията е информиран кметът на общината и председателят на Общинския съвет – Борис Николов и Боян Минков. За 10 часа днес е насрочено заседание на Общинския съвет за вземане на решение по казуса, каза за "Фокус“ Боян Минков. Той се включи в протеста сутринта на работещите близо 50 души - лекари, медицински сестри и служители в здравното заведение.
Персоналът уточни, че от две години те не получават работна заплата, а само аванс. Лилия Несторова-Трифонова, управител на болницата каза за "Фокус“, че в момента в здравното заведение работят три отделения-вътрешно, детско и неврологично, клинична лаборатория и лаборатория за образна диагностика и в отделенията има лежащо болни. Болницата обслужва над 20 000 души , живеещи в четири общини на Видинска област.
Кметът на Общината Борис Николов потвърди, че преди две години има решение на Общинският съвет в Белоградчик да бъдат преведени 300 хил. лв. на болничното заведение. Но уточни, че парите ги няма и той няма законово основание да приведе средства от бюджета за издръжка на болницата, независимо че Общината е принципал. Има вариант днес, ако съветниците решат, от ситуацията да се излезе, като се осигурят средства от капиталовите разходи в Общината, които поради редица причини не са усвоени, каза Николов. Кметът на общината допълни, че част от общинските съветници използват тежкото състояние на болницата, за да го атакуват политически.
Най-дългогодишният лекар в болницата, кардиологът д-р Жоро Николов каза пред протестиращите: "Аз съм кардиолог. При мен умират хора. За да ги спася, аз тогава не гледам закони и разходи, а човекът да остане жив".