Работодателите обявиха решението за минимална заплата от 1077 лв. като незаконосъобразно, отнесоха се към съда

Автор: Десислава Томева
Коментари (16)
11:18
272
Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесе жалба до Върховния административен съд, с която иска отмяна на Постановление № 359 на Министерския съвет като незаконосъобразно. То беше прието, въпреки възраженията на едната от страните в социалния диалог и без да бъдат взети под внимание аргументите им, като от 1 януари 2025 г. определя минималната работна заплата (МРЗ) в страната ни на 1077 лв.

АИКБ изтъква, че постановлението нарушава Конвенция 131 на Международната организация на труда, която България е ратифицирала през 2018 г. Конвенцията препоръчва при определянето на минималните заплати да се отчитат нуждите на работниците и техните семейства, както и икономическите фактори и производителността на труда. Подходът, заложен в чл. 244 на Кодекса на труда, който е основа за приемането на Постановлението, не само не отчита тези критерии, но и елиминира ролята на социалните партньори в процеса.

Според АИКБ постановлението и разпоредбите на Кодекса на труда, свързани с минималната работна заплата, не съответстват и на Директива (ЕС) 2022/2041, която изисква въвеждане на критерии, които отразяват покупателната способност на минималната заплата и разпределението на доходите в страната, а не проста формула, базирана на средна брутна работна заплата, при което се сравняват различни и несъпоставими величини – основна минимална с брутна средна, също в нарушение на Директивата. Игнорирането на тези изисквания ограничава възможностите за адекватна оценка на доходите и покупателната способност на работещите, което е ключово за устойчивото икономическо развитие.

Асоциацията изразява сериозна загриженост, че определянето на минималната работна заплата на база на примитивна и грешна формула вместо чрез реална оценка на икономическите условия създава неблагоприятни последствия за предприятията, особено в отрасли с ниска добавена стойност. Според Асоциацията това увеличение ще доведе до свиване на работните места и ще ограничи новите инвестиции, което ще засегне най-вече малкия и среден бизнес в страната. Необоснованото повишаване на доходите на най-нискоквалифицираните работещи, за съжаление, ще е за сметка на тези със средна квалификация, което ще демотивира и едните, и другите да повишават квалификацията си и трудовия принос.

Асоциация на индустриалния капитал в България призовава за незабавна отмяна на Постановлението и на чл. 244 от Кодекса на труда и за връщане към адекватен социален диалог. АИКБ изразява готовност за сътрудничество с правителството и социалните партньори, за да се намери балансиран подход за определяне на минималната заплата, който да бъде икономически устойчив, стимулиращ качествената заетост и в съответствие с международните стандарти.

Виж коментарите (16)

Още по темата (54):
01.11.2024 Предлагат промени в механизма за изчисляване и актуализиране пенсиите
30.10.2024 Правителството ще забави внасянето в парламента на трите най-важни финансови закона за годината
28.10.2024 Ето какви решения за данъците взеха на Съвета за тристранно
сътрудничество
24.10.2024 Над 59 000 фирми заявиха, че ще наемат нов персонал през следващите 12
месеца
24.10.2024 Подготвят "минен и енергиен отпуск"
23.10.2024 Михаил Кръстев: Определянето на МРЗ има изкривена икономическата логика
Още новини от Национални новини:
"Между тоалетната и коридора имаше труп на жена, кръвта беше по п...
Външното ни министерство: Четирима от петимата български граждани...
Вижте "календара на плащанията" на НОИ за пенсии и обезщетения пр...
Най-накрая: Шефът на АПИ с голяма новина за АМ "Черно море"
МВнР: Има сигнали за петима изчезнали българи в района на Валенси...
Енергийният министър обяви голяма новина, в понеделник се подписв...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).