Работодателят е длъжен да ни уведоми при проблеми с финансовото си състояние, за да си търсим нова работа, но това рядко се случва
Слуховете на работното място са лоша работа. Когато се отнасят до бъдещето на фирмата, стават още по-лоша. Всеки от нас предпочита да бъде подготвен, ако бъдещето му чертае да стане безработен. Рядко обаче, работодателите са толкова съвестни и прями, за да споделят, че обмислят фалит, съкращения или редуциране на заплатите. Най-важното в случая е, че са длъжни да го направят.
"Фокус" направи нужната справка със Законаи ето сентенцията:
Съгласно чл. 130, ал. 4 КТ работниците и служителите имат право на своевременна, достоверна и разбираема информация за икономическото и финансовото състояние на работодателя, която е от значение за трудовите им права и задължения.
Освен това, съгласно чл. 130в, ал. 1, т. 2 и 3 КТ в случаите по чл. 7а КТ (в предприятия, включително в предприятия, които осигуряват временна работа, с 50 и повече работници и служители, както и в организационно и икономически обособени поделения на предприятия с 20 и повече работници и служители, общото събрание избира от своя състав представители на работниците и служителите за осъществяване на информирането и консултирането по чл. 130в и 130г КТ) работодателят е длъжен да предостави на избраните представители на работниците и служителите информация относно:
1. последните и предстоящите изменения в дейността и икономическото състояние на предприятието;
2. положението, структурата и очакваното развитие на заетостта в предприятието, както и относно предвижданите подготвителни мерки, особено в случаите, когато съществува заплаха за заетостта.
С оглед на цитираните разпоредби е необходимо да се прецени, дали "промяната в щатното разпределение на длъжностите“ е предизвикана, и/или свързана, и/или е в резултат на изменения в дейността и икономическото състояние на предприятието и доколко е съществена, така че да се отразява на положението, структурата и очакваното развитие на заетостта в предприятието.
Считаме, че няма пречка работодателят да предостави информацията на избраните представители на работниците и служителите, за да се гарантира спазването на законовите изисквания и за да не се пораждат спорове в тази връзка, категорични са експертите от МТСП.
Ако промяната засяга индивидуални трудови правоотношения (длъжност и характер на работата) на определени работници и служители следва да се има предвид и разпоредбата на чл. 118, ал. 1 КТ, която не допуска едностранно изменение на трудовото правоотношение. Изменение на трудовото правоотношение е допустимо по писмено съгласие между страните (чл. 119 КТ).