Тя подчерта, че съвместните проверки с КЗП ще продължат. Всичко, свързано с потребителските права, ще се запази в обхвата на КЗП съобразно Закона за защита на потребителите, подчерта министърът. Тя съобщи, че се предвижда инспекторът да има 6 регионални структури, като едната ще е в Боровец. Идеята е тези структури да бъдат също в Банско, Пампорово, Варна, Добрич и Бургас, за да се обхванат големите зимни и черноморски курорти.
Министър Ангелкова акцентира още, че сред основните приоритети на правителството е намаляване на административната тежест, а за туризма е и транспонирането на Евродирективата за пакетните пътувания. Те също са включени в първия проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за туризма (ЗИД на ЗТ), който предстои да се внесе в Народното събрание до края на ноември. Министърът посочи, че целта е да се създаде нормативна основа, за да се промени наредбата за категоризация и прекатегоризация на местата за настаняване. Така ще намалим нужните документи и голяма част от тях ще набавяме по служебен път. Някои изисквания за отделни категории места за настаняване ще бъдат промени или ще отпаднат, за да се съобразим с тенденциите. Това обаче няма да се отрази в никакъв случай на качеството на услугите, категорична бе министър Ангелкова. Тя изрази надежда, че законопроектът ще мине ускорено в Народното събрание, за да може звеното за контрол да задейства най-късно през април.
В началото на зимния сезон съвместните проверки с КЗП ще започнат, за да се инспектират отново ски пистите съобразно наредбата за информационната им обезпеченост. Ще се проследи дали се спазва категоризацията на пистите и дали те имат нужните информационни знаци. Работата на ски патрулите също се регламентира по тази наредба. Преди всичко трябва да се гарантира високото качество на туристическата услуга и на първо място сигурността на туристите, каза още министър Ангелкова.
Тя припомни добрите резултати от миналата зима, когато бе отбелязан 19,6% ръст в чуждестранните посещения. Тогава над 1,4 млн. чужди туристи пребиваваха в страната. Радостно е, че Боровец се утвърждава като целогодишен курорт и от януари до август тази година тук са отседнали над 100 хил. души, а реализираните нощувки за този период са над 380 хил. Само за лятото - от юни до август, са регистрирани 2% повече посещения в сравнение със същия период на рекордната 2016 г., обобщи министър Ангелкова.
В срещата за готовността за сезона в Боровец участваха кметът на Самоков Владимир Георгиев, председателят на КЗП Димитър Маргаритов, представители на МВР, на Българската агенция по безопасност на храните, "Пожарна безопасност и защита на населението", Агенция "Пътна инфраструктура", БЧК и др.