За продажба е обявена поредната част от хотелската империя на скандалния банкер Цветан Василев, показа проверка на "
България Днес". На организирания днес търг в София са извадени имоти на дружеството "Хелт енд Уелнес" с начална цена 4.4 млн. лева. Дружеството притежава терени и хотели в най-добрите туристически дестинации на България.
След бягството на мустакатия банкер стана ясно, че стотиците милиони инвестиции на фирмата са направени с пари от КТБ. Средствата са усвоени чрез кредити към кухи фирми, собственост на подставени лица, обявиха синдиците на банката. Самият Цветан Василев притежава 5 процента от акциите, а останалите са собственост на близки до него дружества.
След затварянето на източената банка набързо спихна и империята, създадена около мустакатия аферист. Така "Хелт енд Уелнес" спря да си обслужва заемите и логично бе обявена във фалит с решение на Софийски градски съд.
Назначеният синдик от своя страна започва разпродажба на имуществото, за да се разплати с кредиторите. Последният за момента търг трябва да се проведе днес в София. На тезгяха е изваден част от баровския комплекс "Сана Парк Ризорт" в курорта Св. св. Константин и Елена.
По време на строителството самият Цветан Василев не криеше, че е инвеститор в затворения комплекс, проектиран от австрийски архитекти. Надзор върху строителните работи и обзавеждането упражняваше лично дъщеря му Радосвета. Още при откриването на "Сана Парк Ризорт" стана ясно, че там апартаменти имат куп бизнесмени и политици, които са броили по 2-3 хиляди евро за квадрат.
Наред с жилищата в комплекса са изградени свръхмодерен спа-център, закрити спортни площадки, външен басейн с ресторант и огромен парк, заобикалящ четирите баровски сгради.
Част от апартаментите в комплекса заедно със спа-центъра, ресторанта и спортния комплекс остават собственост на "Хелт енд Уелнес". Точните им размери и местоположение в комплекса са детайлно описани в обявата за продажба от синдика. От книжата става ясно, че имотите са оценени на 4 416 043,20 лева. Дали и колко са желаещите да наддават ще стане ясно днес в 11.30 часа.
Две седмици по-късно е насрочен друг търг, свързан с КТБ. На тезгяха е извадена триетажна сграда в центъра на София. Неин собственик е "Технологичен център - Институт по микроелектроника" (ТЦ-ИМЕ). До фалита на КТБ дружеството бе собственост на Цветан Василев и бе една от ключовите брънки в схемата му за източване на трезора.
Финансисти припомнят, че това далеч не е първият търг за части от хотелската империя на Цветан Василев.
Преди време на тезгяха бе изваден и четиризвездният хотел "Белмонт" в курорта Пампорово. Негов собственик е фирма "Сана Спейс Хотел Хисаря", която също е от обръча около КТБ.
След фалита на трезора се изясни, че парите за строежа на хотела са от кредити за над 52 млн. евро. Впечатляващите суми са отпускани на кухи фирми, притежавани по документи от портиера Васил Дойчев. Целта на врътката е замитане на следите от страна на Цветан Василев, обявиха преди време синдиците на банката.
След рухването на трезора Цветан Василев моментално направи опит да си запази контрола над фирма "Спейс Хотел Хисаря". Така чрез серия финансови врътки се оказа, че фирмата собственик на хотелите дължи милиони кредити на други близки до него дружества. Наглата схема става повод синдиците да подадат сигнал и до главния прокурор
Сотир Цацаров. В крайна сметка номерът не минава и след серия дела акциите на фирмата - собственик на хотелите, са запорирани и започва разпродажбата им заради дълговете към КТБ.
Апартамент от впечатляващите 360 кв. м в разпродавания комплекс "Сана Парк Ризорт" до фалита на КТБ притежаваше и дъщерята на Цветан Василев. Докато държавата се накани да й повдигне обвинение и запорира имуществото й, Радосвета Василева успява да прехвърли жилището на близки хора по занижени цени. Макар апартаментът да струва над 1 млн. лева, той е изтъргуван за едва 190 бона. По същата схема Радосвета си спасява и друг огромен апартамент в Царево в баровски комплекс, вдигнат с пари от КТБ.