© | | "На около 10 километра североизточно от Варна се намира прочутото село Виница, където живеят т.нар. гагаузи - турски говорещи християни с извънредно интересни обичаи и празнична система. Тук често идват на пикник и разходка варненци, посещава се и от много туристи." Не, безумната грешка не е във вашия вестник. Това е част от представянето на Варна като туристическа дестинация в potarsi.bulgariatravel.org. И ако си мислите, че това най-вероятно е някой пиратски сайт, се лъжете. Неграмотният портал, който върна морската ни столица поне с 35 години назад, а жителите на квартал "Виница" приравни с тюркоезичен народ, е официалният туристически сайт на българската държава и Министерството на икономиката. И ако за българските потребители на интернет грешката не е толкова фатална, тъй като от обща култура са наясно кое е квартал и кое село, то не така стои положението с чужденците. Parsi.bulgariatravel.org e преведен на английски, руски и немски език, което прави неточността още по-неприятна. Вече е цитирана и в много други сайтове. Какъв ли културен шок би преживяло например едно немско семейство, което след информацията, придобита от сайта, реши да посети "Виница". Може би хвърчащите в бясна надпревара колички от картинг пистата в квартала ще бъдат възприети като един от онези "извънредно интересни обичаи", обещани от портала. Чужденците биха си направили и грешния извод, че селата в родината ни са в невероятен подем, изхождайки от пищната архитектура, която е запазена марка на "Виница" в последните години. А може би най-неприятна би била възможността родната ни реч да се възприеме като особен диалект на турския език, характерен за гагаузите. Тук вече говорим за едно (макар и неволно) пренаписване на историята. Истината: Квартал е от 1975 година
От кратката информация в туристическия сайт можем да предложим, че данните за морската ни столица са копирани без влагане на много мисъл от литература далеч по-стара от 1975 г. Това е годината, когато Виница сменя статута си от село на квартал на Варна. Старото му име е Кестрич, а след 1934 г. се е наричало Царево. Сегашното име е от 1944 г. Кварталът е част от район "Приморски", който е най-големият район в България по брой на населението. Още в средата на 2009 г. тогавашният премиер Сергей Станишев откри обновената пътна отсечка "Виница" - Св. Константин. Тя е част от рехабилитацията на пътен сектор ВАР 1083 Аладжа манастир - кк Св. Константин. Общата стойност на целия проект е 2 850 000 лв., като община Варна предостави 1 100 000 лв. за изграждане на дъждовната канализация и озеленяването на района.
Пръснахме милиони за глупости
На страницата на http://potarsi.bulgariatravel.org/ се посочва, че той е изготвен по проект "Комуникационна кампания за насърчаване на вътрешния туризъм в Република България". Финансиран от европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България. Създателите на портала са се застраховали от грешки, като са отбелязали, че администраторите на potarsi.bulgariatravel.org не носят отговорност за настъпили промени относно представените събития. Дори и тези събития да са много назад в историята, както при гореописания случай. Според информация от централни медии стойността на сайта е 6,5 милиона лева. Друга фрапантна изцепка, която направи сайтът, е, че прати моста на Колю Фичето в Бяла на Черно море.
Източник: в. "Народно дело" |