Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Ротавирус ни сваля на легло
Автор: Екип Varna24.bg 09:33 / 22.08.2013Коментари (0)1911
Настъпи пикът на чревните инфекции, наричани летен грип, съобщиха лекари. Изолирани са причинители на дизентерия, както и ротавирус, каза проф. Камен Плочев, шеф на Инфекциозната клиника на ВМА.

Детските отделения в Инфекциозна болница разполагат с над 50 легла и са пълни, каза шефът на детското интензивно доц. Атанас Мангъров. Там също доказали ротавируси, но не били водещи тази година. При децата се налагало болнично лечение заради висока температура и силно повръщане, които обезводняват. Диарията била по-лека.

Заболяването започва със силна отпадналост, болният не може да стане от леглото, обясни проф. Плочев. Температурата е над 38 градуса. Обичайно в началото има повръщане, защото вирусът навлиза чрез храна или напитка през стомаха и червата. След 2 дни идва ред на диарията.

Възпалява се лигавицата на червата, започва диария и за 24 часа всички бактерии и вируси са измити от организма. Затова при по-късно потърсилите лекарска помощ не може да се изолира причинител, обясниха вирусолози.

Този сезон прави впечатление по-тежката интоксикация - хората се чувстват по-отпаднали, по-болни, обясни проф. Плочев. Лечението включва прием на много течности, по малко и на често, диета и лекарства против диария. В такъв случай инфекцията преминава за 4-5 дни. Запуснатите случаи, особено при деца и стари хора, могат да наложат лечение в болница.

Ентеровирусите предизвикват и усложнения като херпангини, характерни за децата. Зачестяват случаите на заболявания, които досега бяха изключения, отбеляза още проф. Плочев. Една от причините е по-тясната връзка между хората и животните, особено в градовете.

Такава болест е хламидийната пневмония, пренасяна чрез прах от гълъбите, която се среща по-често напоследък. Имаме по 2 до 5 случая на месец, каза проф. Плочев. Почти я няма в селата, но настъпва в градовете.

В перата на птиците има много прах и микроби и когато пърхат около нас, се получава аерозол, който се задържа повече от час във въздуха, който дишаме. Вдишваме голямо количество микроби, които организмът не може да елиминира.

Ако са един-два гълъба на перваза, проблемът не е сериозен. Ако сте в парка и от хвърлен залък хляб се съберат десетина и повече птици, се получава аерозолен облак и се създава среда за заразяване. Още по-лесно може да бъде заразяването чрез птици, събрани на прозорец или тераса, тъй като облакът с прах и микроби навлиза директно в помещенията.

Веднъж заразен, човек предава на околните при кашляне, кихане и близък контакт. Проф. Плочев наскоро лекувал семейство от София, при което едното дете предало на другото, а след седмица заболели бабата и дядото.

Ако болестта се хване навреме с точна диагноза, се лекува сравнително леко. По-лошо е, когато минат 15-20 дни в кашляне и самолечение. Тогава неточният антибиотик убива бактериите, които нормално могат да се справят с хламидиите и те започват интензивно развитие. От домашна болестта става болнична - с венозни антибиотици и готовност за обдишване, ако се наложи.

Хламидийната пневмония, наречена още атипична, започва постепенно като настинка. Първоначално температурата е около 37,5 градуса и човек чувства отпадналост. Характерно е, че заразата не се повлиява от обичайно прилаганите средства. Кашлицата е упорита и е сред насочващите симптоми.

Диагнозата се поставя с рентген. Обичайно при пневмония образът представлява замъгляване на поразената гръдна половина, обяснява проф. Плочев. При атипичната пневмония огнищата на възпалението са пръснати на петна из целия бял дроб. Подобни рентгенови снимки има при вирусните пневмонии.

Лечението е продължително и е особено важно да не се прекратява курсът на антибиотика по-рано от необходимото.

Източник: в. "24 часа"









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
Водна криза
Катастрофи в България
Първа лига, сезон 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: