Румен Гълъбинов: Летният сезон не оправда очакванията за приходи
Не е добра новината, че туристическия ни сезон, летния, тази година, като че ли не оправда очакванията ни от гледна точка на бюджетни приходи. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" икономистът и финансист Румен Гълъбинов. "И от Национална агенция по приходите (НАП), в общи линии, преди още да са обобщили крайните резултати, ние ще ги знаем някъде към средата на октомври, но дори и преди това, се изказаха някои съмнения, че този сезон, тази година не е достатъчно добра за бюджетните приходи", добави Гълъбинов.
Експертът обясни, че от една страна имаме продължаващо по-ниско ДДС на заведенията и ресторантите за обществено хранене, което ще продължи до края на годината да бъде привилегия за този сектор. От друга страна, вероятно посещаемостта, консумацията и потреблението не са оправдали първоначалните очаквания, както и размера на сивата икономика, която все още я има в туристическия бизнес.
"Не винаги се издават касови бележки и т.н., откъдето понамалява и събираемостта на данъци. Това са, да кажем опасностите и накратко, причините за това бюджета да се задържа, или да пада като приходи. Едва ли до края на годината, за оставащите три месеца, може да се прави наново актуализация на този бюджет, който беше приет буквално за 5 месеца. И сега, на втория му месец да се прави актуализация за следващите три месеца, това едва ли е най-добрата стратегия. По-скоро трябва да се открият резерви, а тях ги има. Те са както в капиталовите разходи, където трябва да се огледа внимателно капиталовата програма, доколко продължава да бъде реалистична, дори и в този си вид на орязани там разходи, доколко ще е реалистична до края на годината, тази капиталова програма. От друга страна, като разходи трябва да се видят и общодържавните административни разходи, това също беше застъпено, когато се приемаше този бюджет. Те да бъдат по възможност понамалени до края на годината", добави Румен Гълъбинов.
Според него няма как за последните три месеца да се променят данъци, като се увеличават. Той не препоръчва това. По-скоро, като приходоизточници и възможност за укрепване на бюджетния баланс, би могло да се ползва заемно финансиране. Без него няма как да минем, смята още специалистът - финансист.