Румен Радев: Всички желаем климатично неутрална икономика, но не трябва да накърняваме социалния статус на работещите

Автор: Велизара Ангелова
Коментари (0)
16:09 / 18.02.2025
805
Държавният глава участва в откриването на националната конференция на КНСБ.

Във време на сложни процеси на трансформация на пазара на труда, свързани с дигитални промени и зелени политики, е важно да се гарантира справедливост по отношение на правата на трудещите се. Това заяви президентът Румен Радев при откриването на националната конференция на КНСБ, с която беше отбелязана 35-ата годишнина от създаването на Конфедерацията.

В приветствието си към форума държавният глава припомни турбулентния период, в който възниква синдикалната организация и заложените от нейните основоположници тогава принципи и непреходни общочовешки ценности. "Тъкмо затова КНСБ устоя на превратностите на времето и се утвърди като важен и ценен партньор в социално-икономическия живот на страната“, посочи президентът. Румен Радев открои високата експертиза, изградена в КНСБ във всички сектори на българската икономика, както и всеотдайността, с която отстоява правата на трудещите се и се бори за национално значими каузи, съобщиха от прессекретариата на д.г..

Президентът посочи, че темите на националната конференция на КНСБ, свързани с прехода към климатично неутрална икономика, създаването и използването на изкуствения интелект и влиянието му върху пазара на труда, иновациите, технологиите и науката са особено актуални днес и разкриват редица предизвикателства пред цялото общество. "Всички желаем климатично неутрална икономика, но въпросът е в пътя, скоростта и начина, по който постигаме чисто, зелено бъдеще и той да бъде извървян така, че да не накърняваме социалния статус на работещите и да не губим конкурентоспособност“, заяви Румен Радев.

Държавният глава призова ръководството на КНСБ за подкрепа за инициативата за изграждане на Национален център за аерокосмическо наблюдение, контрол и управление, заложен от страната ни в Плана за възстановяване и устойчивост по предложение на президентската институция. Румен Радев припомни идеята на проекта в Центъра да постъпва регулярно и да се обработва своевременно информация от безпилотни летателни апарати в Космоса за качеството на въздуха, водите, почвите, нивата на язовирите и реките, както и информация в реално време за състоянието на горите, незаконната сеч, транспорта, граничните пунктове и др. Държавният глава подчерта, че всяко министерство би имало представител в този Център, чрез който да заявява и получава информация за нуждите на съответното ведомство. Президентът изрази съжаление, че въпреки двукратно утвърждаване на проекта от страна на Европейската комисия, до момента липсва развитие по инициативата на национално ниво.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Ивелин Михайлов: Предложиха ми между 50 и 100 млн. лв., за да се ...
Ивайло Мирчев: Единственият вариант е Бойко Борисов да си работи ...
Костадин Костадинов: Конституционният съд извърши държавен превра...
Бивш правосъден министър: В чувал за отпадъци са намерени бюлетин...
Експерт за бойкота към хранителните вериги: Показа единствено, че...
Андрей Цеков от ПП-ДБ: КС и ЦИК бяха подложени на политически нат...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).