Русия мълчи колко хиляди тона петрол е разливът в Керченския проток, МОСВ следи ситуацията в Черно море

Автор: Петър Дучев
Коментари (1)
14:55 / 16.12.2024
640
Министерството на околната среда и водите следи ситуацията, предизвикана от петролен разлив край Керченския проток. Министърът на околната среда и водите Петър Димитров е в контакт с министрите на околната среда на Румъния и Украйна. МОСВ е поискало информация също от Турция и Грузия.

В резултат на силна морска буря вчера в Керченския проток е настъпила катастрофа на два танкера, единият от които вече е потънал. Танкерите са руски и до момента руската страна не е съобщила какво количество петролни продукти е попаднало в морето, но може да се предполага на база на вместимостта на танкерите, че става дума за разлив на няколко хиляди тона петролни продукти.

Инцидентът е подобен на този от ноември 2007 г., когато в пролива потъват няколко танкера и се разливат незабавно след инцидента 1300 тона нефт, а сумарно над 8000 тона.

Части от петролното замърсяване, които попаднат във вътрешността на Черно море, вероятно ще останат в циркулационни вихри. Няма риск значимо петролно замърсяване да достигне западната част на Черно море и да застраши българските териториални води и българското крайбрежие.

Басейнова дирекция "Черноморски район“ изпълнява регулярен мониторинг на морските води от началото на войната в Украйна и след инцидента в Нова Каховка до момента, включително за нефт и нефтопродукти, като при необходимост ще бъде извършено извънредно изследване.

Учени от НИМХ следят постъпващата информация (в това число сателитни изображения) и имат готовност за използване на компютърни числени модели за прогнозиране на разпространение на петролни разливи.

Прогнозата за вятъра над Черно море през следващите четири дни на доц. Николай Вълчев, експерт по хидродинамика от БАН, е за силни ветрове от западната четвърт с пориви около 25 м/с. Това ще създаде условия за формиране на локална циркулация (антициклонален вихър), която ще задържи потока от замърсители от Керченския проток в сравнително тясна акватория в северозападната част на басейна. Тази ситуация ще създаде условия за забавено проникване и евентуално разпространение на замърсените води към акваторията на Украйна.

Виж коментарите (1)

Още по темата (253):
12.12.2024 Гергана Паси: Западът има нужда от Украйна с възстановена икономика
12.12.2024 Икономическият министър: От изключително значение е България да продължава да подкрепя Украйна
09.12.2024 Милен Керемедчиев: Неформалната среща между президентите на Франция, САЩ и Украйна е началото на преговорния процес за постигне на примирие и спиране на военните действия
08.12.2024 Румен Радев: С Доналд Тръмп обсъдихме войната в Украйна и възможностите за нейното най-бързо прекратяване
05.12.2024 Българският кораб "Царевна" се е сблъскал с турския товарен кораб "Ердоган
бей"
03.12.2024 Преподавател от "Национална и регионална сигурност" на УНСС: Изходът на войната в Украйна зависи от държавите от ЕС 
Още новини от Национални новини:
Коледните светлини в Благоевград угаснаха в памет на Илиана и Але...
ПП иска обяснения от финансовото министерство за орязване на сред...
Тежка катастрофа с четирима пострадали затвори Околовръстния път ...
Кристиян Шкварек: Това е чудовищна свинщина. Вървим към невиждан ...
"Искам бебе": Режат два милиона лева от парите за инвитро, настоя...
Таксиметровите шофьори разговаряха и с президентството за увеличе...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).