Над 1000 декара по Черноморието ще бъдат залесени с 400 000 дъбови фиданки в рамките на проект "Запазване и възстановяване на дъбовите хабитати по Черноморието". Това стана ясно на пресконференция за представяне на проекта в Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
Проектът е започнал на 1 януари 2011 г. и трябва да завърши през февруари 2013 г. Основната цел е да се възстановят съществуващи в миналото дъбови нахождения на две територии от Натура 2000 - Емине - Иракли и местност "Батова" край курорта "Албена", обясни ръководителят на проекта д-р Иво Костов. Стойността на проекта е 646 952 евро. Предвидено е в разсадник да се отгледат 400 000 дъбови фиданки.
До този момент са залесени 850 декара, а общо трябва да бъдат залесени 1240 декара. Предстои изграждането на 12-километрова ограда за съхраняване на залесените площи. Осигурени са работни места за местното население, с което се цели и постигане на съпричастност и опазване на фиданките и след това, каза д-р Костов. До края на годината ще бъдат залесени над 40 хектара площ.
"Най-широко разпространеният дървесен вид в България е дъбът. Навремето той е бил много по-широко разпространен. В момента 30% от общия състав на горите са дъбовите гори", заяви Любо Тричков - директор на Дирекция "Проекти и международни дейности" към Изпълнителната агенция по горите.
Проектът се изпълнява от Държавно ловно стопанство-Балчик, ДЛС-Несебър, Станция по дъбови гори-Бургас и Изпълнителната агенция по горите и е финансиран по европейската програма "Лайф плюс".
Министърът на земеделието и храните
Мирослав Найденов получи пластика "Дриада" - символ на проекта.
Източник: Агенция "Фокус"