Изтича срокът за кандидатсване по втория етап за получване на финансиране за саниране на сгради. Собствениците на блоковете, които са включени в резервния списък от първия етап на процедура "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“, можеха да кандидатстват за финансиране от Етап II. За него е предвиден бюджет в размер над 280 млн лева.
До момента са подадени над 3 000 заявления на обща стойност почти 4 милиарда лева, но осигуреното безвъзмездно финансиране от ЕС е малко над 1 милиард. За момента са одобрени едва 756 заявления в 102 общини. За това и държавата удължи срока.
Припомняме, че Омбудсманът
Диана Ковачева сезира министъра на регионалното развитие и благоустройството
Андрей Цеков, председателите на парламентарните комисии - по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Николай Нанков и по енергетиката
Делян Добрев, изпълнителните директори на Агенцията за устойчиво енергийно развитие Ивайло Алексиев и Изпълнителната агенция "Одит на средствата от Европейския съюз“ Анна Мартинова – Петкова заради множеството жалби от сдружения на собственици от различни райони на цялата страна, както и от кметове на общини, свързани с проблемите по процедура BG-RRP-4.023 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап I“, по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Недоволството беше заради недопускане до участие в безвъзмездното саниране, въпреки изпълнените необходими изисквания, определени в Насоките за кандидатстване по процедурата. Гражданите не са съгласни с оценките на предложения за изпълнение на инвестиция, които считат за несправедливи. Те изразяват съмнение за обективността на обследването за енергийната ефективност на кандидатстващите сгради, по отношение на което не се упражнява контрол. Възразяват остро и срещу констатирания дисбаланс в одобрените за саниране сгради в общините, в някои от които няма одобрена нито една сграда.