Този неприятен механизъм вече сработи. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) предвижда двойно увеличение (със 112,41%) на таксата задължения към обществото от 1 юли - от 18,93 лв. на 40,21 лв. за 1 мВт/час.
Отоплението на ток сега осигурява средногодишно товар за 580 мВт. Очаква се безплатното саниране на 30% от жилищата да го намали с 231 мВт, или с 4,4% от общия товар.
Собствениците на санирани жилища ще пестят общо годишно 365 млн. лв., но загубите от поскъпването на тока, от намаленото производство в държавните ТЕЦ и по-ниските постъпления от данъци се изчисляват на 376 млн. лв., смята експертът.
От енергийното министерство коментираха, че ценовите решения са от компетенциите на КЕВР. Все пак оттам казаха, че санирането носи огромни ползи за потребителите. "Конкретните изчисления на експерта Никита Христов се нуждаят от допълнителна проверка", отговориха от министерството.
Изследването, представено на "Булатом", сочи, че през 2018 г. в страната ще се появи недостиг на средна мощност. Затова е изключително важно да се удължи срокът за експлоатация на Пети и Шести блок на АЕЦ "Козлодуй". По-късно недостиг на базова мощност се очаква след 2030 г. Чак тогава ще има нужда от Седми блок на АЕЦ "Козлодуй".