Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Сдружение: 6-те най-големи хранителни вериги практически унищожиха малките и средни търговски обекти в областните градове в България
©
"Националната асоциация на млекопреработвателите“ (Сдружение "НАМ“) излезе със становище относно предложението за регламентиране на търговските надценки на хранителните стоки от първа необходимост, които се предлагат от големите вериги на дребно на територията на България.

Ето цялата позиция на НАМ:

"6-те най-големи търговци на дребно рязко променили ценовата си политика след кризата с COVID, слагайки високи надценки към крайните потребители. Надценките достигнаха 70, 80-100%, а в някои случаи има практики и надценки над 100%.

От друга страна, по официални данни-статистика, на национално равнище, в шестте най-големи търговеца на дребно /които се контролират от само 5-пет мултинационални компании/ се КОНЦЕНТРИРА значителна част - над 2/3 от всички приходи от продажби на хранителни продукти.

Трябва да се вземе предвид и обстоятелството, че в 28-те по-големи областни града на България, концентрацията на търговските обекти на въпросните големи търговци на дребно, е ЗНАЧИТЕЛНО по-голяма, и в течение на последни 10-15 години, те практически унищожиха своята конкуренция в лицето на малки и средно търговски обекти или т. нар. традиционна търговия.

Това води до още ПО-ГОЛЯМА концентрация на приходите от продажби от хранителни стоки, които се генерират към въпросните големи търговци на дребно. В тези по-големи градове, техните приходи достигат до 75% /седемдесет и пет процента/ от всички приходи от продажби на храни.

Също така в важно, чисто статистически, да се отбележи и това, че поради изключително активните маркетингови кампании на въпросните големи търговци, в кампанийни периоди – Коледа, Нова година, Великден, Гергьовден, в тези периоди концентрацията на приходи към тези търговци особено в големите градове – е ОЩЕ по-висока и стига до 90% от всички приходи от продажба на хранителни стоки.

С оглед, гореописаното, както и по последни данни от развитието на пазара на дребно с хранителни продукти, се очертава ситуация на драстично поскъпване на крайните-потребителски цените на стоките от първа необходимост в големите търговски вериги, при изоставящо нарастване на доходите на гражданите.

Всичко това поставя в крайно неблагоприятно положение, както местните производители и преработватели на храни, така й крайните потребители.

Предвид гореизложеното, Ние от Сдружение "НАМ“ сме силно обезпокоени, продължаващата лоша практика на големите търговци на дребно, използвайки своето превъзхождащо/господстващо пазарно положение, да нарушават пазарните принципи в ценообразуването, което поставя производителите, преработвателите и потребителите в крайно неблагоприятна ситуация на системно пренебрегване на техните права, което води включително до намаляване на нормалното физическо потребление на основни хранителни продукти, от страна на потребителите, поради свитата покупателна способност на разполагаемият доход, особено на групата потребители с ниски до средни доходи.

Спекулативното увеличение на цените не е продиктувано от пазара на суровини или други производствени разходи, а от огромните печалби за хранителните вериги, които са за сметка на българските производители, преработватели и на българските домакинства.

През последната една година, се установяват сериозни, обезпокоителни и изключително неприятни тенденции, на изкуствено спекулативно повишаване на цените, особено това е валидно, в категорията на млечните продукти при крайните - на регал, продажни цени, където надценките достигат до 80-110%.

Още по-възмутително е, че цените на масло, мляко, сирене, месо и колбаси предлагани у нас от големите търговски вериги, са ЗНАЧИТЕЛНО по-високи, отколкото цените на същите стоки, в собствените им страни /Австрия, Германия и др./, където стандартът на живот е несравнимо по- висок от нашия.

ВЪПРОС - Защо един и същи продукт, в една и съща търговска верига, се предлага на по-висока цена в България, отколкото в страни от Западна Европа, по-конкретно - в Австрия и Германия.

С оглед на гореизложеното, се налага извода, че в дейността на големите търговски вериги у нас, отдавна са НАРУШЕНИ всички основни принципи на пазарната икономика, свободния пазар и свободната конкуренция.

При положение, че търговският дял на тези вериги, в търговията на дребно с храни, е над 66% /и стига в кампании до 90%/, се налага извода, че е налице злоупотреба със значителна пазарна сила, поради мащаба на тяхната дейност, и това води до изкривяване на принципите на свободен пазар и свободна конкуренция.

Изложеното е показателно за сериозността на проблема за българското общество и нуждата от незабавна държавна намеса, която да защити местните производители, преработватели и потребители то прекомерни и необосновани надценки поставяни от големите търговци на дребно, като се гарантира достъпност на основни хранителни продукти.

В създалата се ситуация, в която принципите на свободен пазар и свободна конкуренция не действат, считаме, че държавата следва да се намеси, при спазване на всички демократични принципи, европейско и национално законодателство, евро-атлантически ценности, с цел защита на принципите на свободния пазар, свободната конкуренция, 6ългарските земеделски производители, преработватели и граждани-потребители.

Относно внесените два законопроекта, считаме, че:

1. въвеждане на регламентация за лимитиране на надценките, при които работят големите търговци на дребно е един добър и работещ вариант, при който цените ще запазят основното си свойство, да се движат свободно, съобразно търсенето и предлагането на свободния пазар, но ще се ограничи възможността за необосновано-спекулативно обогатяване на големите търговци.

2. Но определяне на таван на цените, считаме за неправилен подход, който категорично противоречи на принципите на свободен пазар и свободна конкуренция и по-скоро ни връща към плановата икономика от времето на социализма и комунизма.

Ние от Сдружение "НАМ“ считаме, че описаната по-горе обстановка изисква, НЕЗАБАВНИ мерки от страна на държавата, а именно законодателство, което да урежда по- справедливото разпределяне на финансовия резултат по всички нива на веригата за доставка на храни, и най-вече в частност при определени хранителни стоки от първа необходимост.

Считаме за крайно належащо изработването на съответен законов текст, който да даде възможност на институциите да контролират и санкционират големите търговци на дребно, заради прилаганите от тях, огромните надценки, на основни хранителни продукти, взимайки предвид невъзможността на пазара да се саморегулира, поради огромната пазарна сила концентрирана в тези търговци.

Считаме, че е необходима, спешна експертна намеса с конкретни мерки, за да се спре спекулативното увеличение на цените.



Още по темата: общо новини по темата: 480
11.02.2025 »
11.02.2025 »
11.02.2025 »
11.02.2025 »
11.02.2025 »
10.02.2025 »
предишна страница [ 1/80 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Данък "Свръхпечалба" 80% за всяко изделие с надценка над 30% и ще се кротнат веднага. С други думи, ако сложат надценка 100% на едни яйца, които са купили за двойно по-малко пари, 80% от тази надценка ще отиват в държавната хазна, чрез данък "Свръхпечалба", което пък ще остави само 20% печалба за търговеца. Така той бързо ще разбере, че ще печели повече, ако надценката е не повече от 30%.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
Кабинетът "Желязков"
България в еврозоната
Изкуствен интелект
Катастрофи в София
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: