Сериозен проблем за собствениците на автомобили, които избират евтините маслени филтри – евтиното излиза скъпо
Смяна на маслото и филтъра на двигателя изглежда много лесна процедура. Понякога обаче, след известно време, масленият филтър се деформира и се пука. А това води до сериозни последици. Какви са причините?
Пълно поточните маслени филтри са станали стандарт в повечето днешни двигатели. Тази система, при която маслото преминава изцяло през филтъра, улавя най-малките частици сажди и други замърсители. Подобна конструкция осигурява по-добра защита от филтрите с частичен поток, тъй като само малко количество масло преминава през пречистващото устройство и по-голямата част от смазката го заобикаля, което в определени ситуации предотвратява повреда на двигателя, ако филтърът внезапно се запуши.
Филтрите с пълен поток в съвременните двигатели са оборудвани със специален байпасен клапан, който служи за контрол на нивото на налягането на маслото в системата за смазване. Когато налягането се увеличи, той автоматично се отваря, позволявайки на суровото масло да потече в двигателя. Тази предпазна мярка предотвратява "масления глад“, който може да доведе до сериозна повреда на двигателя. Въпреки това, дори и при такъв механизъм, все още има случаи на разкъсване на филтъра.
Една от най-честите причини за такива повреди е неправилният избор на двигателно масло. Например в началото на пролетта шофьорът може да напълни лятно масло, което до есента става твърде вискозно при ниски температури. През нощта, когато замръзне, това масло се сгъстява. Сутрин, когато стартирате двигателя, гъстата смазка започва бавно да си проправя път през филтъра, причинявайки рязко повишаване на налягането в системата. В резултат на такива обстоятелства филтърът е подложен на силно вътрешно налягане: корпусът му може да започне да се издува и в най-лошия случай да се спука по шевовете.
Понякога желанието да се спестят пари се превръща в сериозни проблеми за собствениците на автомобили, заявяват от automedia. Много шофьори избират евтини маслени филтри, без да държат на качеството. Но именно в такива "бюджетни“ филтри се крие опасността: ниско качествените компоненти,
включително филтърния елемент и байпасния клапан, водят до бързо запушване. Клапанът може да не работи напълно, което ще доведе до недостиг на масло в системата. А това означава сериозна повреда на двигателя, включително основен ремонт.