Шеста успешна костно-мозъчна трансплантация в ИСУЛ

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:09
214
14-годишно момиченце беше изписано от Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“ след успешна костно-мозъчна трансплантация, съобщават от лечебното заведение. Това е шестата костно-мозъчна трансплантация, която се осъществява в най-голямата детска онкохематологична клиника в страната след възстановяването на тази дейност през април 2024 г.

Момиченцето е с Болест на Ходжкин. При него подготвителният етап е започнал още през месец декември 2024 г. Извършената трансплантация е автоложна. При тази интервенция пациентът получава собствени стволови клетки, които се обработват по определен начин и след това се връщат обратно в тялото на детето. "Предстои малката ни пациентка да премине през образни изследвания след един месец, след които ще бъде преценено по-нататъшното ни поведение“, обясни началникът на клиниката доц. д-р Боряна Аврамова.

Костно-мозъчните трансплантации са част от т.нар. клетъчна терапия. Това е трансплантация на клетки, които са предшественици на всички кръвни и имунни клетки. Те могат да бъдат взети директно от костния мозък чрез пункции на костите на таза или да бъдат събрани чрез специална апаратура от кръвта, след като преди това е направена стимулация на костния мозък с растежни фактори, което води до "излизането им“ в кръвта. Тези клетки могат да бъдат взети от друг човек - роднина или съвместим донор (алогенни трансплантации) или от самия пациент в определен етап от лечението му и да бъдат използвани за следващ етап, след т. нар. високодозова химиотерапия с цел по-бързото възстановяване на кръвотворенето след нея и по-малко усложнения при пациента от такова лечение (автоложни трансплантации).

Трансплатационният процес преминава през няколко етапа:

ПРЕДТРАНСПЛАТАЦИОНЕН ЕТАП - подготовка на пациента с изследвания и прилагане на лекарства, които подпомагат приемането на новите клетки, които ще бъдат трансплантирани.

ТРАНСПЛАТАЦИОННИЯТ ЕТАП е извършването на самата трансплантация, която е с интравенозна манипулация, подобна на кръвопреливане.

ПОСТТРАНСПЛАТАЦИОННИЯТ ЕТАП е най-важният - пациентът се наблюдава и изследва ежедневно до "приемане“ на присадката и намаляване на всички възможни усложнения. Най-рисковият период е около 1 мес. до възстановяване на функцията на новия костен мозък.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Социалният министър потвърди - пенсиите ще се увеличат с 11% от 1...
Циклон, идващ от Черно море, носи сняг и дъжд у нас
Срив в системата на аптеките блокира обслужването на пациенти
Към всички шофьори: Разлято гориво при прохода "Петрохан"  
Медицинските сестри и акушерките обезпокоени – намаляват времето ...
Делян Пеевски се ангажира с национална стратегия за водата след с...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).