Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Шеста успешна костно-мозъчна трансплантация в ИСУЛ
Автор: Екип Varna24.bg 12:09 / 11.02.2025Коментари (0)269
©
14-годишно момиченце беше изписано от Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“ след успешна костно-мозъчна трансплантация, съобщават от лечебното заведение. Това е шестата костно-мозъчна трансплантация, която се осъществява в най-голямата детска онкохематологична клиника в страната след възстановяването на тази дейност през април 2024 г.

Момиченцето е с Болест на Ходжкин. При него подготвителният етап е започнал още през месец декември 2024 г. Извършената трансплантация е автоложна. При тази интервенция пациентът получава собствени стволови клетки, които се обработват по определен начин и след това се връщат обратно в тялото на детето. "Предстои малката ни пациентка да премине през образни изследвания след един месец, след които ще бъде преценено по-нататъшното ни поведение“, обясни началникът на клиниката доц. д-р Боряна Аврамова.

Костно-мозъчните трансплантации са част от т.нар. клетъчна терапия. Това е трансплантация на клетки, които са предшественици на всички кръвни и имунни клетки. Те могат да бъдат взети директно от костния мозък чрез пункции на костите на таза или да бъдат събрани чрез специална апаратура от кръвта, след като преди това е направена стимулация на костния мозък с растежни фактори, което води до "излизането им“ в кръвта. Тези клетки могат да бъдат взети от друг човек - роднина или съвместим донор (алогенни трансплантации) или от самия пациент в определен етап от лечението му и да бъдат използвани за следващ етап, след т. нар. високодозова химиотерапия с цел по-бързото възстановяване на кръвотворенето след нея и по-малко усложнения при пациента от такова лечение (автоложни трансплантации).

Трансплатационният процес преминава през няколко етапа:

ПРЕДТРАНСПЛАТАЦИОНЕН ЕТАП - подготовка на пациента с изследвания и прилагане на лекарства, които подпомагат приемането на новите клетки, които ще бъдат трансплантирани.

ТРАНСПЛАТАЦИОННИЯТ ЕТАП е извършването на самата трансплантация, която е с интравенозна манипулация, подобна на кръвопреливане.

ПОСТТРАНСПЛАТАЦИОННИЯТ ЕТАП е най-важният - пациентът се наблюдава и изследва ежедневно до "приемане“ на присадката и намаляване на всички възможни усложнения. Най-рисковият период е около 1 мес. до възстановяване на функцията на новия костен мозък.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Дрон попречи на самолет да кацне на летище София
Грипна епидемия обхвана страната
Бюджет 2025
51-ото Народно събрание
Хороскоп за деня
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: