Ще осъмнем ли в първия ден на новата година с по-скъпи цигари и алкохол?
Идва ли времето на прогресивния данък или на вдигането на плоската ставка на корпоративния и прекия данък за всички? Причините за тези идеи са породени от проблемите в бюджета. От Министерството на финансите обмислят и увеличение на акциза освен на цигарите, така и за алкохолните напитки и бирата още от 1 януари 2025 г. в опит да се повишат приходите и да се свие бюджетния дефицит до 3%. Темата коментират икономистът проф. Гарабед Минасян и преподавателят по данъчно облагане Пламен Донев пред NOVA NEWS.
Минасян подчерта, че бюджетът не е представен за обществено обсъждане, което определи като обидно. Той посочи, че страните от Централна Европа успяват да управляват икономиката си много по-добре. Професорът смята, че въпросът с дефицита се абсолютизира. "Той трябва да се преценява в контекста на приноса му към икономическата динамика", допълни Минасян.
Донев каза, че увеличаването на акциза на цигарите, алкохола и бирата няма да помогне за намаляване на дефицита. И подчерта, че такова решение може да увеличи приходите в бюджета, но няма да затвори "дупката". Експертът подчерта, че проблемът с бюджетния дефицит трябва да бъде обект на внимание. "Ако допуснем високи дефицити и увеличение на държавния дълг, в един момент ще стане неизбежно повишаването на данъците", посочи Донев. И допълни, че и сега размерът на данъците не е никак нисък. "Ако вземем пълнолетните граждани, без пенсионерите, годишният размер на данъци и осигуровки на човек от населението е към 15 хил. лв. Ако направим това изчисление само към работещата част от населението, сметката е 25 хил. лв. всяка година", обясни още икономистът. Той беше категоричен, че изобщо не трябва да се говори за повишаване на данъците, защото се дава грешен сигнал към инвеститорите – местни и чуждестранни.
Минасян смята, че въпросът не е до увеличаването на данъчното облагане, а до преструктурирането му.
Донев смята, че плоският данък работи много добре.