Щерьо Ножаров: Определено има проблем с Бюджет 2025
Определено има проблем с Бюджет 2025. Виждаме, че за да се балансира бюджета, се разчита дори на данъчна амнистия. Очевидно има много голям проблем, щом стигаме до такива много екзотични, еднократни и крайни мерки. Това каза икономистът и съветник на БСК Щерьо Ножаров в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.
Той обясни, че данъчната амнистия е лоша мярка, защото ще стимулира фирмите и хората да не плащат данъците си.
Някои от заложените в бюджета мерки по думите му имат по-скоро PR ефект. "Облагането на данък върху свръхпечалбите на банките например би донесло приход от 250 милиона, а ние имаме да запълваме дупка, която е доста сериозна – поне 11 милиарда. Как тези 250 милиона ще решат този проблем? Още 100 милиона се предвиждат от увеличаване вноската върху хазарта. Това няма да има някакъв сериозен финансов ефект и е по-скоро PR ефект“, смята Ножаров.
Концесионната такса върху добива на подземни богатства касае по-скоро чуждестранните инвеститори. Това по думите му е кардинална мярка, характерна за развиващите се държави.
Дискусионни са и предвижданите промени на ставките на ДДС върху ресторантьорския бизнес и хлебопроизводството, които се очаква да донесат допълнителни 400 милиона в бюджета. "Това вече не е пренебрежимо малка сума, но тук говорим за концепция и подход. Тази мярка съществува в 2/3 от държавите в Европа и по принцип води до забавено качване на цените. Отделно е ефектът върху еврозоната“, отбеляза Щерьо Ножаров.
Увеличението на осигуровките с 3% по думите му също е спорна мярка, тъй като това ще доведе до вдигане на общата осигурителна тежест до 30,3%. "Но по-опасното е, че тя ще доразбие допълнително към момента съществуващата и в недобро състояние осигурителна система. В Министерство на финансите очевидно забравят, че имаме тристълбов модел. Идеята на тристълбовия модел за заместване на доходите от трудова дейност е трите стълба да заместят 70% от доходите от трудова дейност, а тук ще се опитаме само с първия стълб да заместим тези доходи на 70%, което е абсурдно. Това ще деформира още повече пенсионно-осигурителната система и на практика ще доведе до по-голям сив сектор в тази област“, обясни икономистът.
Бюджетът предвижда и орязване на разходи. Ако се отложи вдигането на заплатите в МВР, отбраната и образованието би спестило на бюджета около 2,5 милиарда лева.
Дебатът в България трябва да бъде как да се увеличи конкурентоспособността и икономическия растеж, за да се увеличат и доходите. "А не как да изгоним няколкото чуждестранни инвеститора, като им направим по-високи данъците, и дадем лош сигнал за тези, които плащат чинно данъците си, с данъчна амнистия“, коментира Щерьо Ножаров.
Разходите върху лихвите по държавния бюджет непрекъснато ще растат, тъй като ще се разпределят върху все по-малко работещи, заяви той. "Това е опасното – все по-големи разходи към все по-малко хора. Всеки един данъкоплатец ще дължи все повече като относително тегло, дори да спрем разходите към момента“, обясни икономистът.