Сийка Милева: Намаляване броят на осъдените за каналджийство е в резултат на закриване на специализираните съд и прокуратура
От 2019 г. до края на 2022 г. прокуратурата на Република България отчита драстично увеличение на делата, образувани за престъпления, свързани с каналджийството. Това каза на брифинг пред журналисти говорителят на Прокуратурата на Република България Сийка Милева. "През 2019 г. новообразуваните за каналджийство дела са 670. През 2021 г. 1773, а през 2022 г. броят на делата нараства на 2626. за отчетения период се наблюдава и увеличаване на броя на внесените в съда обвинителни актове – до 581 през 2022 г. Същата тенденция се запазва и по отношение на осъдените лица с влязъл в сила съдебен акт. През 2022 г. те са 2208, за сравнение през 2020 г. те са 720. тук е моментът да отбележа, че оправданите лица за 2022 г. са едва 3.“
Същевременно е налице тревожна тенденция, за това че в същия отчетен период се наблюдава спад в постигнатите резултати в борбата с организираната престъпност, в частност разкриване на организирани престъпни групи. Този спад според нас се дължи на закриването на Специализираната прокуратура, допълни Милева. "За 9-месечен период на 2022 г. са новообразувани едва 51 досъдебни производства по направление за организирана престъпност, за разлика от 2020 г., когато те са били три пъти повече. Осъдените лица за участие в организирана престъпна група през 2020 г. са 131 лица, през 2021 г. 145, а за 9-месечието на 2022 г. броят на осъдените лица спада на 62 лица.“
Наблюдаваната тенденция за намаляване на броя на образуваните досъдебни производства и на осъдените и санкционираните лица за участие в организирана престъпна група се очаква да продължи, което е в резултат на неефективните решения на Народните събрания, които закриха Специализираната прокуратура, категорична е Милева. "Разкриване на престъпления е от компетентността на МВР и на службите за сигурност, които при установяване на данни за престъпления, следва да уведомят прокуратурата. Очакваме компетентните институции да предприемат действия по разкриване на групи, занимаващи се с калайджийство.“
Прокуратурата е в готовност да реализира своите конституционни правомощия, а именно да образува досъдебни производства и да ръководи разследването, като упражнява контрол за разследване, заяви още говорителят на главния прокурор.
Бих искала да направя и едно уточнение, тъй като напоследък силно се дискутира "института на споразумението“, допълни Милева. "Съгласно разпоредбите на НПК, одобреното от съда споразумение за решаване на делото има последиците на влязла в сила присъда. Предимствата на този институт се доказаха трайно през годините и сред тях най-голямото е съкращаване на делото от извършване на престъплението до наказанието с влязла в сила присъда.“
Относно обвиняемият за случая "Локорско“ Валентин Христов, имаме информация от Гърция, че той е заявил своето съгласие да бъде предаден на българските власти.