Икономистът обяснява, че България слага на заден план плановете си за присъединяване към валутния съюз, докато еврозоната не се справи с причините за кризата в момента, предотвратявайки нови икономически стагнации. "Ако започна процедурата на влизане не знам в какво точно влизаме", обоснова решението си министър Дянков във Вашингтон.
В статията си относно посещението и речта на българския министър, Блумбърг уточнява, че "икономиката на най-бедната страна в Европейския съюз разчита на останалата част от 27-те страни да купуват износа й на машини, метали и мебели".
Дянков е бил категоричен, че България иска да приеме еврото за своя валута, но по думите му "Трябва ли да плащаме за лошите решения и политики на другите, които вече са в еврозоната?"
Финансовите министри от ЕС приеха в края на миналата година план, според който банките във валутния съюз попадат под един общ надзорен орган и финансовият министър е окачествил подхода като "стъпка в правилната посока, но не достатъчна".
Предмет на дискусии е била и данъчната политика в страната. Дянков е обяснил, че България има най-ниският данък за юридически и физически лица в целия ЕС със ставка 10%. Налице е безпокойствието обаче, че ЕС може да предприеме политика по данъчна хармонизация.
"Искаме да сме сигурни, че тази идея не е част от бъдещия пакет мерки в еврозоната", категоричен е министър Дянков.
Източник: btv