Симеон Дянков: Европа я чака по-тежка криза и от тази през 2008-2009 година

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (19)
19:57 / 08.04.2020
3192
Европа я чака нелека финансова криза, след като ситуацията с коронавируса отшуми. Няма никакво съмнение в това. Много специалисти са на мнения, че дори кризата ще бъде по-тежка и от тази от 2008-2009 г., коментира Симеон Дянков пред аналитичното и икономическо издание Vox.

Бившият финансов министър на България Симеон Дянков предлага няколко начини, при които задаващата се финансова криза да бъде донякъде смекчена.

Първо - правителствата на държавите могат да отложат или да откажат събирането на данъци, за да осигурят ликвидност бизнеса, който със сигурност ще бъде в застой. Белгия, например, автоматично отсрочи за три месеца данъка върху ДДС. България пък удължи подаването на корпоративния данък до 30 юни. Примерите не спират и са дадени още такива на други европейски държави, които пък намаляват ставката си върху ДДС. Гърция намали ставката на ДДС от 24% на 6% за медицински продукти; Турция от 18% на 1% за вътрешния въздушен транспорт; и Норвегия  от 12% на 8% за културни и туристически услуги.

Второ - Трябва да има взаимодействие между банките и съответното правителство. Банките трябва да предоставят на правителствата данни към кои предприятия да се насочат за финансова помощ. Имайки такава информация, правителствата могат да достигнат до всеки официален бизнес в държавата. А и така правителството може да разшири ликвидността върху банковия сектор, както беше направено от Европейската централна банка.

Трето - Правителствата се нуждаят от допълнително фискално пространство за разходите върху здравеопазването, както и за безработицата, която ще отприщи. Тук правителствата могат да използват системата за възлагане на обществени поръчки. На агенциите за възлагане на обществени поръчки може да бъде възложена задачата да оценят съществуващия набор от проекти и да изберат тези, които дават значителни възможности за работа, без, разбира се, да изразходват бюджета. Обратно, проектите, които не са належащо, биха позволили преразпределянето на необходимите фискални ресурси. В Латвия, например, плановете за обществени поръчки за всички възложители се публикуват на платформата за електронни поръчки. Плановете съдържат подробен график за възлагането и изпълнението на всеки проект, заедно с неговата прогнозна стойност.

Четвърто - И все пак доста предприятия ще обявят несъстоятелност. Неизбежно ще е. Редица европейски държави имат закони за несъстоятелността, които задействат процедури за възбрана или за изземване след няколко седмици на неликвидност. Тук държавата може да се намеси и временно да замразя възможността за закриване на дадено фирма в затруднено положение. 

Това са всички оздравителни мерки, предназначени да улеснят непосредствената тежест за европейския бизнес, която ще наследи кризата с коронавируса. Ако икономическото забавяне все пак продължи, ще са необходими oще по-смели идеи.

Виж коментарите (19)
Още новини от Национални новини:
Директорът на "Асоциация Анимус": Случаите с домашно насилие став...
Луций Цезар или Гай Цезар? Разкрита е самоличността на статуята, ...
Проф. Боян Дуранкев: Ако България влезе в Шенген, ще ни имат дове...
Андрей Райчев: В парламента има жалки усилия на оцеляващи хора да...
Доц. д-р Лъчезар Лозанов: Част от пациентите с преддиабет имат но...
Meteo Balkans пусна пълна прогноза за времето за декември, снегът...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).