Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Скок на цените на жилищата в затворени комплекси 
Автор: ИА Фокус 18:57 / 17.08.2024Коментари (0)1725
©
Към първата половина на 2024 г. броят на къщите в комплекси достига 1700, разпределени в 112 жилищни проекта, показва проучване на Colliers. Забелязва се намаляване на средната им квадратура от около 435 кв.м. през 2020 г. до 375 кв.м. към средата на текущата година.

Това се дължи от една страна на тенденцията за изнасяне на местата за паркиране извън застроената площ на къщата, а от друга – на все по-често срещаната концепция "вертикален апартамент“ - с по-компактни стаи, редуцирани като големина коридори и дворове. 

В активен строеж са над 1200 къщи в повече от 90 проекта, като една трета от тях са концентрирани в петте най-големи такива. Избраните от инвеститорите локации са южната дъга на Околовръстен път, Бистрица, Панчарево и Лозен. 

Почти всички съществуващи комплекси се намират по южната дъга на Околовръстен път. Строителните предприемачи все повече се фокусират върху самостоятелната къща като продукт, за да отговорят на наличното търсене. Този тип имот остава най-популярният, следван от редова къща с малък двор.

Броят сделки с къщи през разглеждания период (2020 – H1 2024) е около 1200 на година. Най-много трансакции е имало през 2021 г., което може да бъде обяснено с COVID-19 пандемията и повишеното желание на хората да си подсигурят жилище с допълнително пространство, което да се обособи за работа/кабинет, както и двор или градина към имота.

По-голямата част от всички транзакции са реализирани без използване на банково финансиране, въпреки продължаващата наличност на благоприятни условия на кредитиране и ниските лихвени проценти. Нивото на достъпност (работна заплата към цена на кв.м) на къщи в комплекси, изчислено на база средна цена на кв.м. и официалната статистика за брутна работна заплата, се подобрява. Това се дължи предимно на повишените работни възнаграждения.

Към средата на 2024 г. показателят е на равнище от 0.90 (кв.м. с една заплата).

Брутното ниво на възвръщаемост на къща в комплекс при отдаване под наем е около 3.8% на година. Покупка "на зелено“ и последваща спекулативна препродажба на по-висока цена след завършване е предпочитаният вариант на инвестиция.

Цените на къщите в комплекси са се покачили с над 45% от началото на 2020 г. Същевременно разходите за строителство са нараснали с почти 64%. Ако тази тенденция се запази е вероятно фокусът на строителните предприемачи да се премести към локации с по-евтина земя за строителство. Очаква се цените да продължат да растат в резултат на това, че първичното предлагане в този сегмент (от инвеститор) не може да отговори на наличното търсене, както и с оглед на повишените разходи за строителство и поскъпването на поземлените имоти.

Според Colliers строителството на големи проекти ще продължи да се реализира на по-отдалечени локации, поради липсата на подходяща земя за строителство или високата й цена. Въпреки сериозното застрояване на южната част на столицата, краткосрочната перспектива за развитието на жилищни проекти с къщи продължава да е фокусирана там. Това се дължи на изградената пътна и обществена инфраструктура и лесния достъп с автомобил и градски транспорт. В последните години се наблюдава и увеличена активност в Югоизточна София – около селата Герман и Лозен, поради комуникативните им локации и по-ниските цени на поземлените имоти. 

Забелязва се увеличено търсене на къщи с устойчив дизайн и технологични решения, които освен енергийна ефективност, създават и по-приятна среда за живеене. Този тренд се очаква да се запази, като все повече строителни предприемачи интегрират зелени технологии в проектите си, за да отговорят на повишеното търсене от купувачите.

Съгласно прогнозата на Colliers инвестиционните покупки на къщи ще продължат да намаляват своя дял, тъй като закупуването на къща с цел обитаване преобладава като причина за покупка. В контраст със значително покачващите се в последните години лихвени нива в Западна Европа, цената на ипотечните заеми в България остава близо до най-ниското си ниво досега. Банките са в ситуация на свръхликвидност и купувачите могат да получат лихвен процент на ниво под 3.0%, като самоучастието е в размер на поне 20% от цената на имота, пише pariteni.bg.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
България и Войната в Украйна
Бюджет 2025
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Катастрофа с военнотранспортен самолет край авиобаза Граф Игнатиево
Лято 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: