Шизофреничното поведение на ГЕРБ и лидера им
Бойко Борисов не е новина. Това каза в сутрешния блок "Добро утро, България“ на
Радио "Фокус“ политологът Слави Василев. "Конюнктурата в НС е изключително непредвидима и там е много трудно човек да намери някаква политическа логика. Събират се мнозинства, които принципно не биха имали никакъв дългосрочен политически смисъл за съществуване, визирам гласуванията на партии като ПП и ГЕРБ заедно за изпращане на оръжие в Украйна, гласуването за хартиената бюлетина и т.н. Логиката е една – по какъв начин да стигнем до властта, стремежът на партиите е да запазят физиономията си на всяка една политическа партия пред собствените си избиратели без да се загубят в политическото пространство.“
Смисълът на консултациите при президента е поставяне пред отговорност на самите партии, които отиват при президента, за да заявят какви са техните позиции и това винаги малко ги стресира, обясни Василев. "Логиката на президента е да успее да удължи живота на Народното събрание поради няколко причини. Първо, за да може то да приеме законопроекти, които са важни. Второ, да даде време на политическите партии да започнат да си говорят заедно. Партиите трябва да осъзнаят своята отговорност. Да не говорим, че ако президентът не даде време на партиите и изчерпаме конституционните процедури бързо, то вероятността следващите избори да бъдат около или малко след Коледните и Новогодишните празници е много голяма. Всичките тези обстоятелства би следвало да покажат на хората, че президентът е този, който носи отговорността“.
Това, че нямаме бюджет за догодина не бива да тревожи никого, защото законът предвижда процедура, по която същият бюджет продължава да се изпълнява в рамките на приетите разходи и приходи, смята Василев. "По отношение на икономическите процеси, те са глобални, те нямат общо с дадена политика на правителството“.
Смятам, че българският парламентаризъм не произвежда устойчиви решения за държавата, категоричен е Василев. "Много малко вероятно е да се гласува кабинет, но дори и да се гласува представете си каква ще е устойчивостта на този кабинет. Според мен е абсолютно нулева“.