© | | "Образование" направи национално проучаване и установи, че около 70% от тоалетните в учебните звена са ремонтирани или обновени през последните три години. Близо 80% от тоалетните са в добър вид, а останалите имат нужда от реновиране. Средствата за ремонт или построяване на нови детски тоалетни са предимно от училищните бюджети и само 22% от общинските бюджети.Тук за съжаление се проявяна българския синдром за размите финансова отговорност между община и държава. В общинските учебни заведения грижа за капиталовите ремонти в това число поддържане и построяване на тоалетни имат единствено общините, но те са в дълбоко забвение за тази си отговорност. Консумативите /тоалетна хартия и сапун/ са за сметка на училищните бюджети.
И ако почти всички тоалетни в учебните звена са придобили по европейски вид, то това се е случило за сметка на единните разходни стандарти в училище и заплатите и допълнителните плащания на персонала в училище. Това води до нарушаване от директора на прицпите за разпределение на бюджетите пропорции в хазните на учебните заведения.
Колегиите в училищата са направили жест в името на учениците, съгласявайки се да се пренасочат средства от заплати към тоалетни, но е крайно време в България за българското образование всеки да поеме своята писана и неписана финансова отговорност.
Синдикат "Образование" отчита увеличаването на капиталовите разходи на 25 лева за ученик в бюджет 2013, но смята, че при сегашното състояние на повечето учебни звена, тези разходи трябва да се увеличат поне 5 пъти. |