След сложна операция: В УМБАЛ "Св. Екатерина" успешно излекуваха пациентка със "Синдром на открадването"

Автор: Цвети Христова
Коментари (0)
13:32 / 11.11.2024
1117
След сложна операция, извършена от началника на Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия в УМБАЛ "Св. Екатерина“ проф. Валентин Говедраски и съдовите хирурзи д-р Елица Димитрова и д-р Димитър Борисов бе излекувана пациентка със "Синдром на открадването“ (Субклавия стийл синдром), комбиниран със силно прегъната сънна артерия, съобщиха от лечебното заведение. 

81-годишната жена постъпва за преглед в кабинет по съдова хирургия в лечебното заведение с оплакване от лесна умора на ляв горен крайник, придружено с болка в китка и пръстите и силно изявен световъртеж при физически усилия на ръката. Това често води до изпускане на предмети от пострадалата и до невъзможност за обслужване през деня, като кризите са почти ежедневни в последния месец.

Пациентката е посещавала лечебни заведения в Белгия, където не са установили причината за световъртежа, не е поставена диагноза и съответно не е подложена на лечение, като в последните месеци оплакванията нарушават качеството на живот.

Още при прегледа се установява, че има запушване на артерията на ляв горен крайник, което е причината за оплакванията. Оказва се, че в нейния случай има и подлежащо силно прегъване на лявата каротидна артерия, която е отговорна за храненето на мозъка.  

Пациентката е приета в УМБАЛ "Света Екатерина“, където й е направен скенер с контрастна материя, който потвърждава данните от ехографското изследване. Жената е със запушена подключична артерия и се потвърждава тежкото нагъване на сънната артерия. Това е предпоставка за по-бавно кръвоснабдяване на мозъка. В резултат на това запушване засегнатата ръка получава кръвоснабдяване едва 40%.

Запушването на подключичната артерия може да доведе до подобни оплаквания, тъй като често се получава и т.нар. субклавия стийл синдром или "синдром на открадването“. Когато има запушване на горния крайник, за да може той да извършва дейност, започва да краде кръвоток от мозъчното кръвообращение. Заради сложността на състоянието на пациентката опитът за стентиране е неуспешен и затова съдовите хирурзи преминават към отворена операция с един единствен достъп. 

На пациентката е извършен каротидосубклавиен байпас със скъсяване на вътрешната сънна артерия - през разрез в шията към общата сънна артерия, достига до подключичната и вътрешна сънна артерия, която е силно нагъната. Подключичната артерия е преместена и закачена към общата сънна артерия, а сънна каротидна артерия е реконструирана и скъсена. С един достъп са решени двата проблема.

Жената е изписана на трети следоперативен ден, без оплаквания.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Майки пропищяха в социалната мрежа: Децата им са били заплашвани ...
Адвокат за промените в ЗДвП: Не е ключов размерът на наказанието,...
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Социолог: Дилемата "не бива" и "не може" блокира парламента
Военна техника тръгва по републиканските пътища
По искане на президента Радев: Конституционният съд образува трет...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).