Смелите тръгнаха за риба по леда, но засега само в Родопите
Мразовитите вълнения от първите дни на подледния риболов са достъпни за най-запалените по най-високо разположените родопски язовири. Според всепризнатия майстор на тази дисциплина Станил Йотов през отминалите почивни дни десетина смелчаци са проверили дебелината на леда и риболовната си слука на язовир "Широка поляна“ – в онази част, която е известна сред познавачите като Блатото – с най-дебел лед. Вероятно вече е възможен подледния риболов и на язовирите "Тошков чарк“ и "Малкият беглик“, но очаквания за риболовни трофеи са преждевременни – лови се предимно дребен до среден костур. Големите надежди са свързани с очакваното замръзване на язовир "Батак“ – по общо мнение там именно се крият рекордни костури и щуки. Но последни ледени емоции в този водоем имаше през 2019 г. – оттогава той не е замръзвал, предаде "Телеграф".
Улов
Сайтът на НЛРС СЛРБ също съобщава за добър улов на костури на "Широка поляна“. От всяка от разпробитите десетина дупки са се хващали риби, някъде повече, другаде по-малко, но ги е имало почти повсеместно. Не са големи, масовите са от дребни до средни, рядко удря по някой по-едър костур. Такъмите са деликатни и капризни – най-често въдица тип "балалайка“ с комбинация от мормишка и пинки за стръв са били печеливши на старта на сезона. Хирономусите са най-силната зимна стръв, но засега все още са дефицитни и не се намират по риболовните магазини. Налага се набавяне по трудния начин – чрез копане в крайбрежната тиня на някой водоем. В минали години на леда на яз. "Широка поляна“ излизаха и бабушки, но тази зима още ги няма.
От лодка
В равнинната част на страната няма заледени водоеми и това дава възможност да се продължи риболовът от лодка – за хищници. Ловят се бели риби и костури, но пасажите са групирани на определени дълбоки места и намирането им не е никак лесна работа. Сонарът на борда на лодката е много важен помощник. Все пак се чува за хващани бели риби на язовирите "Искър“, "Пясъчник“, "Копринка“, "Тича“.
Големите ни реки и на север, и на юг от Балкана вече са в типично зимен режим на риболов след новата снежна вълна, обхванала през уикенда голяма част от страната. Времето после се кротна, но сутрешните температури са ниски, на много места с отрицателни стойности. По Янтра ловят скобари и морунаши, случват се и бонуси с едри бели мрени. По средното течение на Тунджа все още залагат на хищници (костури и по-рядко щуки), а след Ямбол се хващат обичайните речни риби. Морунашите са най-многобройни, но има и скобари, и кефали.