Сделката е месеци след като и германската Praktiker се раздели с бизнеса си в България. Купувач също беше български ритейлър - собствениците на веригата "Технополис".
Сходни бяха и причините - финансови проблеми на местно и на централно ниво, които принудиха компаниите майки да се разделят с част или с целия си бизнес. Разликата между двете сделки е, че при Baumax купувачът е в пъти по-малък. А приликата е, че имаме поредния случай на излизане на чужд инвеститор от българския пазар.
Оспорвана процедура
Сделката с "Хедус" е за дружеството "Баумакс България", чийто едноличен собственик е австрийската Baumax. Българската компания вече е избрана за купувач, но преди приключването й продажбата трябва да мине и през одобрение от Комисията за защита на конкуренцията.
"Хедус" купува мрежа от осем магазина - два в София и по един в Бургас, Варна, Пловдив, Русе, Плевен и Стара Загора. В по-голямата част от тях Baumax е под наем. Собственик е на обектите в Бургас и Стара Загора, които също са част от придобиваните от купувача активи.
Интерес към бизнеса на Baumax не липсваше, като според наши източници подадените оферти за дяловете са били три, т.е. колкото и за Praktiker.
Освен собствениците на Carpetmax, кандидат-купувачи бяха германска компания и Ричард Макдоналд, чиито интереси в България до момента бяха предимно в сферата на имотните инвестиции.
На по-ранен етап магазините на Baumax попаднаха и в полезрението на собствениците на "Технополис" Тодор Белчев и Божидар Колев, които през пролетта купиха и Praktiker. Те обаче са се интересували само от отделни обекти на Baumax.
Първоначален интерес е проявила и старозагорската компания "Кетен", която се занимава с търговия на едро със стоки за дома и градината, но и при нея не се е стигнало до подаване на оферта.
Голям, но с дългове
Baumax е най-голямата верига от типа "Направи си сам" в България като приходи и търговска площ, но подобно на повечето компании от този сектор не бе подмината от проблеми. Според финансовия отчет на "Баумакс България" за предходната година продажбите са нараснали до 106.4 млн. лв.
Дружеството обаче е продължило да трупа загуби и към края на 2013 г. непокритите от предни години са били 37 млн. лв. плюс още близо 17 млн. лв. текущи. Това е декапитализирало компанията и тя е приключила годината с отрицателен собствен капитал.
Важен момент от сделката за българския бизнес е и какво ще стане със задълженията на "Баумакс България". Към края на 2013 г. те са били 88.8 млн. лева, като в по-голямата си част - 55.6 млн. лв., са към двете обслужващи банки на дружеството - Уникредит и "Райфайзенбанк интернешънъл".
В полза на втората е учреден и особен залог върху "Баумакс България", с който е обезпечен револвиращ заем от 78 млн. евро. По него българското дружество е съдлъжник с компанията майка в Австрия. Това вероятно ще се промени.
Заради натрупания дълг най-вероятно цената по сделката ще е символична, но срещу задължението купувачът да поеме и предоговори задълженията на българското дружество.
Плановете на купувача
За момента бъдещите собственици на "Баумакс България" не влизат в подробности около плановете си за компанията. Пейо Николов от "Хедус" посочи само, че ще запазят марката и магазините, но ще оптимизират доставките с цел намаляване на цените.
Той обясни, че до момента основната част от операциите на "Баумакс България" са минавали през централата в Австрия. Това е довело до високи цени и е направило веригата слабо конкурентна на местния пазар. Ще се върви и към подобряване на клиентските услуги, включително чрез програми за лоялни клиенти и по-комплексно обслужване в магазините.